Соопштенија

 • 12973

Лауреатот на Златна камера 300, Јануш Камински, со порака до фестивалот „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија!

20th септември 2020|Коментарите се исклучени на Лауреатот на Златна камера 300, Јануш Камински, со порака до фестивалот „Браќа Манаки“: Едвај чекам да се видиме во Македонија!

19 септември, Битола – На вечерашниот настан за одбележување на 41. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа во Музеј и завод Битола пристигнаа почитувачите на фестивалот од Битола, министерката за култура, Ирена Стефоска, директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија, филмски професионалци, претставници на дипломатскиот кор, љубители на филмската уметност. Пред присутните гости

 • 12911

ПОРТРЕТ НА СТОЛЕ ПОПОВ – Еден кадар и магија се стори: Воз, џуџе и авторот par lui-même

26th август 2020|Коментарите се исклучени на ПОРТРЕТ НА СТОЛЕ ПОПОВ – Еден кадар и магија се стори: Воз, џуџе и авторот par lui-même

Понекогаш има некои недоречени, а понекогаш и неизречени моменти во опусите на филмските автори. Има ли и кај Столе Попов? Да видиме... Роден е во Скопје, 20.8.1950 година. Попов во 1973 год. дипломира режија на Факултетот за драмски уметности во Белград, во класата на режисерот Радош Новаковиќ. Како студент има снимено 10 краткометражни филмови. Од 1974-1978 год. работи како

 • 12907

Добитник на Златната камера 300 за животен опус на 41. издание на фестивалот „Браќа Манаки“ е американско-полскиот кинематографер Јануш КАМИНСКИ/Janusz KAMINSKI

26th август 2020|Коментарите се исклучени на Добитник на Златната камера 300 за животен опус на 41. издание на фестивалот „Браќа Манаки“ е американско-полскиот кинематографер Јануш КАМИНСКИ/Janusz KAMINSKI

”Cinematography is the art of light and shadows, visual metaphors and nuances”/ ”Кинематограферството е уметност на светлината и сенките, на визуелните метафори и нијансите“ (Ј. Камински) Јануш КАМИНСКИ долго време беше на нашата листа меѓу приоритетните светски кинематографери кои мораат да се дел од Клубот на великаните и конечно тоа се случува - наш официјален лауреат на Златната камера

 • 12897

Оскаровецот Јануш Камински е добитник на Златна Камера 300 на „Браќа Манаки“, наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ ДФРМ му ја доделува на Столе Попов

26th август 2020|Коментарите се исклучени на Оскаровецот Јануш Камински е добитник на Златна Камера 300 на „Браќа Манаки“, наградата „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ ДФРМ му ја доделува на Столе Попов

26 август, Скопје - На прес конференцијата посветена на одбележувањето на 41 – то издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, директорката на фестивалот, Гена Теодосиевска и Игор Иванов – Изи, претседател на Друштвото на филмски работници на Македонија (ДФРМ) соопштија дека годинашен лауреат на Златна камера 300 за животен опус е полско-американскиот кинематографер Јануш Камински, а

 • 12877

„Медена земја“ со дури две номинации за Оскар за најдобар меѓународен филм и за најдобар документарец!

22nd јануари 2020|Коментарите се исклучени на „Медена земја“ со дури две номинации за Оскар за најдобар меѓународен филм и за најдобар документарец!

Потребен беше цел ден да ги собереме импресиите! Навистина денес е еден од најсветлите денови во историјата на македонската кинематографија! Honeyland со дури две номинации за Оскар за најдобар меѓународен филм и за најдобар документарец! Ни беше чест и привилегија што бевте наши гости токму на јубилејниот #Манаки40! Искрени честитки од целокупниот тим на Манаки, со нетрпение ја очекуваме финалната церемонија!

 • 12866

Писмо од Јеспер Андерсен, програмски директор на кинотеката при Данскиот филмски институт

9th декември 2019|Коментарите се исклучени на Писмо од Јеспер Андерсен, програмски директор на кинотеката при Данскиот филмски институт

Копенхаген, 30 септември 2019 Драга Гена, Би сакал да Ви се заблагодарам што ме поканивте да присуствувам на 40. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ и да бидам вклучен во претставувањето на програма од грузиски филмови на фестивалот. Навистина уживав во филмската програма, вклучувајќи ги и одличните и полни со енергија мастеркласови со кинематограферот Ед Лакман и режисерот

 • 12856

Одгласи по завршувањето на 40. јубилено издание на ИФФК „Браќа Манаки“

26th октомври 2019|Коментарите се исклучени на Одгласи по завршувањето на 40. јубилено издание на ИФФК „Браќа Манаки“

40 – издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ од голем број учесници, гости, новинари, посетители  беше оценето како едно ид најуспешните во неговата досегашна долга историја. Еве некои од коментарите и писмата со импресии на нашите гости кои стигнуваат по завршувањето на фестивалот: Кинематограферот Рајнер Клаусман кој годинава учествуваше на фестивалот заедно со својот соработник и

 • 12773

Доделени се наградите Мала, Бронзена, Сребрена и Златна Камера 300 на 40. ИФФК „Браќа Манаки“

22nd септември 2019|Коментарите се исклучени на Доделени се наградите Мала, Бронзена, Сребрена и Златна Камера 300 на 40. ИФФК „Браќа Манаки“

21 септември, Битола – И за крајот на 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера, вечерва, по црвениот килим дојдоа бројни филмски дејци, членови на ДФРМ, претставници на Агенцијата за филм, Општина Битола, вљубеници во филмската уметност и битолската публика – сите во чест на креацијата на најдобрите кинематографери. За време на изминатите фестивалски денови, на ова 40.

 • 12404

Со доделувањето на Златна камера 300 за животно дело на Јоргос Арванитис и наградите за најдобрите кинематографери, вечерва завршува 40. издание на „Браќа Манаки“

21st септември 2019|Коментарите се исклучени на Со доделувањето на Златна камера 300 за животно дело на Јоргос Арванитис и наградите за најдобрите кинематографери, вечерва завршува 40. издание на „Браќа Манаки“

21 септември, Битола – Вечерва, на затворањето на 40. јубилејно издание на ИФФК „Браќа Манаки“ на лауреатот на „Златна камера 300“ за животно дело, кинематограферот Јоргос Арванитис, свечено ќе му биде врачена наградата, а меѓународното жири ќе ги соопшти имињата на добитниците на Златна, Сребрена и Бронзена камера 300 за најдобри кинематографски остварувања од годинашната Главна селекција. Исто така

 • 12153

Лауреатот Арванитис и гостите на фестивалот „Браќа Манаки“ го посетија гробот на Милтон Манаки

20th септември 2019|Коментарите се исклучени на Лауреатот Арванитис и гостите на фестивалот „Браќа Манаки“ го посетија гробот на Милтон Манаки

20 септември, Битола – Оддавањето почит кон делото на браќата Манаки и посетата на гробот на Милтон Манаки на Влашките гробишта во Битола е традиција која ИФФК „Браќа Манаки“ заедно со домаќините од Комуната на Власите и Советот на Општина Битола ја одржува со години. Добредојде на гостите во комплексот на Влашките гробишта им посака Стефан Хаџи-Андоноски, кој потсети

 • 11903

Јоргос Арванитис, лауреатот на „Браќа Манаки“, одржа мастер-класа, битолчани до последно место ја исполнија големата сала за „Медена земја“

19th септември 2019|Коментарите се исклучени на Јоргос Арванитис, лауреатот на „Браќа Манаки“, одржа мастер-класа, битолчани до последно место ја исполнија големата сала за „Медена земја“

19 септември, Битола – Се бараше место повеќе за синоќешната проекција на „Медена земја“, во рамки на програмата на фестивалот „Браќа Манаки“. Големата сала на Центарот за култура беше преполна и речиси немаше место за сите битолчани што дојдоа да го видат македонскиот кандидат за Оскар. Продуцентот Атанас Георгиев и кинематограферите Фејми Даут и Самир Љума беа поздравени со

 • 11528

Лауреатот на „Браќа Манаки“, Едвард Лакман одржа мастер-клас, во Битола пристигна и Џон Метисон, кинематограферот на „Гладијатор“

18th септември 2019|Коментарите се исклучени на Лауреатот на „Браќа Манаки“, Едвард Лакман одржа мастер-клас, во Битола пристигна и Џон Метисон, кинематограферот на „Гладијатор“

18 септември, Битола – Средби со новинари, презентации, филмски работилници, на фестивалот „Браќа Манаки“, покрај проекциите кои почнуваат од 10 часот наутро и траат сѐ до полноќ, се одржуваат и голем број други дополнителни настани. Фестивалската публика имаше уникатна можност да проследи мастер-клас со водечкиот светски кинематографер Едвард Лакман, лауреатот на годинешното јубилејно издание на „Браќа Манаки“, модериран од