ДЕЈЛИ новости2017-09-29T09:38:46+02:00

ДЕЈЛИ НОВОСТИ


 

Топли зборови на благодарност упати директорката Гена Теодосиевска до поддржувачите, фестивалскиот тим и публиката

22nd септември 2019|

21 септември, Битола – Директорката на фестивалот Гена Теодосиевска, која се заблагодари на целиот тим на фестивалот за поддршката, љубовта и страста за филмската уметност, кој работеше сите овие денови за останатите овој фестивал да го почувствуваат за своја. -Јас се обидов колку што можам да бидам битолчанка, не е лесно, но еве ќе се обидеме и понатаму да

Награда „Златна камера 300“ за животно дело за Јоргос Арванитис

22nd септември 2019|

21 септември, Битола – Оваа вечер му се поклонивме на уште еден филмски маг во оваа 40 јубилејна година на фестивалот „Браќа Манаки“, Јоргос Арванитис. Во текот на речиси шест децении тој осветлил и обликувал слики со исклучителна убавина во повеќе од стотина играни филмови низ Европа и низ Медитеранот. Во меланхоличниот свет на режисерите доловува јасност со ненадмината

Наградата „Златна камера 300“ во име на кинематограферката Хелен Луварт ја подигна Ерик Готје

22nd септември 2019|

21 септември, Битола – „Златна камера 300“ доби кинематограферка Хелен Луварт за филмот „Невидливиот живот на Евридика Гузмао“. -Поради суптилното користење на боите и силните композиции кои ги откриваат емоциите на ликовите и нѐ приближуваат до приказната. Хелен Луварт маестрално ни ги покажува можностите на кинематографијата и нејзината психолошка моќ за раскажување приказни, сметаат членовите на жирито. Наградата во

Даниеле Ципри е добитник на „Бронзена камера 300“, додека Џинсонг Донг ја доби „Сребрената камера 300“

22nd септември 2019|

21 септември, Битола - Најпрво сакам да им честитам на организаторите на овој фестивал, на директорката Гена Теодосиевска и уметничкиот директор и селектор на главната програма Благој Куновски Доре на извонредниот фестивал, кој ја слави филмската уметност. Го славевме јубилејот на овој исклучително автентичен високо професионален и најстар фестивал во светот кој ја негува, ја почитува и ја вреднува

Наградата „Мала камера 300“ ја доби кинематограферката Констанца Сандовал од Аргентина

22nd септември 2019|

21 септември, Битола – На свеченото затворање на јубилејното 40. издание на ИФФК „Браќа Манаки“ беа доделени традиционалните награди „Златна камера 300“, „Сребрена камера 300“, „Бронзена камера 300“, „Мала камера 300“. Одлуката ја донесе жири во состав: Ед Лакман, Калојан Божилов, Доминик Велински, Фејми Даут и Ненад Дукиќ. Наградата „Мала камера 300“ ја доби кинематограферката Констанца Сандовал од Аргентина,

Градоначалничката на Битола, Наташа Петровска, посака да следат уште многу успешни изданија на фестивалот

22nd септември 2019|

21 септември, Битола – Осум дена, пет локации, 128 филмски наслови создавани низ целава планета од филмски уметници од над 50 земји во светот, подредени во 14 фестивалски програми. Фестивалските гости и публиката од Битола ќе понесат слики кои вечно ќе ги следат, ќе зборуваат за нив, ќе ги искористат можеби за некоја нова филмска сторија. -Видовме како 40

ТЕМА – ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ(И) ОД ИДНИНАТА: КАЖИ МИ ОД КОЈ РЕГИОН СИ, ДА ТИ КАЖАМ КАКОВ ФЕСТИВАЛ СИ!

21st септември 2019|

Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ веќе 40 години во Битола ги собира кинематограферите од земјава и светот. Четириесетгодишен јубилеј е зрела возраст на фестивал со потврдено меѓународно реноме, и оттаму прашањата: каква е иднината на овој фестивал; каква е иднината на филмските фестивали воопшто; како фестивалите (ќе) се справуваат со подемот на „стриминг“ платформите за продукција и

Трибина за ЛГБТИ-културата по повод документарниот филм „Џонатан Агаси ми го спаси животот“

21st септември 2019|

21 септември, Битола – Синоќешната проекција на документарниот филм „Џонатан Агаси ми го спаси животот“ на Томер Хејман, беше повод за разговорот за ЛГБТИ-културата, што се одржа денес напладне во Магаза во Битола. Дебатираа Уранија Пировска, извршна директорка на Хелсиншкиот комитет, и Кочо Андоновски, директор на ЛГБТИ Центарот за поддршка, а разговорот го модерираше новинарот Борјан Јовановски. Сторијата на

Селекторката Марија Апчевска ги претстави кинематограферите Тим Кун и Алберто Маркиори

21st септември 2019|

21 септември, Битола – Од програмата за „Кратки филмови“ Тим Кун, кинематографер на филмот „Јупитер“ и Алберто Маркиори, кинематографер на филмот „Одложен лет“ разговараа со селекторката Марија Апчевска. Тим Кун раскажа дека снимале на Алпите со камера „Алекса“ и затоа има колорит во филмот. Приказната што ја раскажува филмот е за членови на култ кои ќе извршат самоубиство. Тинејџерката

Go to Top