Друштвото на филмски работници на Македонија објавува конкурс за селектор на главната програма на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“

Друштвото на филмски работници на Македонија објавува конкурс за селектор на главната програма на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“

2020-03-02T14:02:39+01:002nd март 2020|Соопштенија|

Друштвото на филмски работници на Македонија објавува конкурс за директор на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“

КОНКУРС ЗА ИЗБОР ДИРЕКТОР НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ ФЕСТИВАЛ НА ФИЛМСКА КАМЕРА „БРАЌА МАНАКИ“

2020-03-02T14:00:38+01:002nd март 2020|Соопштенија|

„Медена земја“ со дури две номинации за Оскар за најдобар меѓународен филм и за најдобар документарец!

Потребен беше цел ден да ги собереме импресиите! Навистина денес е еден од најсветлите денови во историјата на македонската кинематографија!

Honeyland со дури две номинации за Оскар за

2020-01-22T09:28:23+01:0022nd јануари 2020|Соопштенија|

Писмо од Јеспер Андерсен, програмски директор на кинотеката при Данскиот филмски институт

Копенхаген, 30 септември 2019

Драга Гена,

Би сакал да Ви се заблагодарам што ме поканивте да присуствувам на 40. Интернационален фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ и да бидам вклучен во претставувањето

2019-12-09T13:24:02+01:009th декември 2019|Прес, Соопштенија|

Одгласи по завршувањето на 40. јубилено издание на ИФФК „Браќа Манаки“

40 – издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ од голем број учесници, гости, новинари, посетители  беше оценето како едно ид најуспешните во неговата досегашна долга историја.

Еве некои

2019-10-26T14:30:28+02:0026th октомври 2019|Прес, Соопштенија|

Доделени се наградите Мала, Бронзена, Сребрена и Златна Камера 300 на 40. ИФФК „Браќа Манаки“

21 септември, Битола – И за крајот на 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера, вечерва, по црвениот килим дојдоа бројни филмски дејци, членови на ДФРМ, претставници на Агенцијата

2019-09-22T00:45:26+02:0022nd септември 2019|Прес, Соопштенија|

Со доделувањето на Златна камера 300 за животно дело на Јоргос Арванитис и наградите за најдобрите кинематографери, вечерва завршува 40. издание на „Браќа Манаки“

21 септември, Битола – Вечерва, на затворањето на 40. јубилејно издание на ИФФК „Браќа Манаки“ на лауреатот на „Златна камера 300“ за животно дело, кинематограферот Јоргос Арванитис, свечено ќе му

2019-09-21T16:03:36+02:0021st септември 2019|Прес, Соопштенија|

Лауреатот Арванитис и гостите на фестивалот „Браќа Манаки“ го посетија гробот на Милтон Манаки

20 септември, Битола – Оддавањето почит кон делото на браќата Манаки и посетата на гробот на Милтон Манаки на Влашките гробишта во Битола е традиција која ИФФК „Браќа Манаки“ заедно

2019-09-20T16:29:17+02:0020th септември 2019|Прес, Соопштенија|

Јоргос Арванитис, лауреатот на „Браќа Манаки“, одржа мастер-класа, битолчани до последно место ја исполнија големата сала за „Медена земја“

19 септември, Битола – Се бараше место повеќе за синоќешната проекција на „Медена земја“, во рамки на програмата на фестивалот „Браќа Манаки“. Големата сала на Центарот за култура беше преполна

2019-09-19T19:10:22+02:0019th септември 2019|Прес, Соопштенија|

Лауреатот на „Браќа Манаки“, Едвард Лакман одржа мастер-клас, во Битола пристигна и Џон Метисон, кинематограферот на „Гладијатор“

18 септември, Битола – Средби со новинари, презентации, филмски работилници, на фестивалот „Браќа Манаки“, покрај проекциите кои почнуваат од 10 часот наутро и траат сѐ до полноќ, се одржуваат и

2019-09-18T20:01:21+02:0018th септември 2019|Прес, Соопштенија|