Фестивал Браќа Манаки: Мастер класа за Ротуно, претставена екипата на „Насоки“ и компанијата АРРИ

24.09.2017 Битола – На денешната прес-конференција во фестивалскиот центар – Театар Битола гостуваше екипата на „Насоки“, кој што беше прикажан синоќа на отворањето на фестивалот, како прв од филмовите во главната

2019-08-20T23:45:21+02:0024th септември 2017|Соопштенија (2017)|

Легендарните кинематографери Лом и Ротуно за почеток на 38. издание на Браќа Манаки

23 септември, Битола – Со големо задоволство ве известуваме дека 38. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ вечерва започна со, веќе традиционалното доаѓање на домашните

2019-08-20T23:45:21+02:0023rd септември 2017|Соопштенија (2017)|

Сѐ е подготвено за гала отварањето на 38. издание на фестивалот Браќа Манаки

22 септември, Битола – Со задоволство ве известуваме дека утревечер (сабота, 20 часот) со македонската премиера на краткиот филм „Крајот на времето“ на македонскиот режисер Милчо Манчевски, а

2019-08-20T23:45:21+02:0022nd септември 2017|Соопштенија (2017)|

Легендарниот француски кинематографер Пјер Лом пристигна во Македонија

21 септември, Скопје – Со особено задоволство Ве известуваме дека големиот француски  кинематографер ПЈЕР ЛОМ/ PIERRE LHOMME, лауреат на Златна камера 300 за животно дело на годинешното 38.

2019-08-20T23:45:21+02:0021st септември 2017|Соопштенија (2017)|

Прес конференција посветена на 38. издание на ИФФК Браќа Манаки

15 септември, Битола – ИФФК „Браќа Манаки“ денеска, во Битола ја објави целосната програма на годинешното 38. издание кое ќе се одржи од 23 до 30 септември, во Битола.  Десет

2019-08-20T23:45:21+02:0015th септември 2017|Соопштенија (2017)|

ПИЕР ЛОМ НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ЗЛАТНА КАМЕРА 300

Втор добитник на наградата за животно дело ЗЛАТНА КАМЕРА 300 на 38 издание на фестивалот Браќа Манки е францускиот и светски кинематографер Пиер Лом// Скопје – Со особено задоволство Ве

2019-08-20T23:45:21+02:0022nd август 2017|Соопштенија (2017)|

Францускиот кинематографер Пиер Лом е добитник на Златна Камера 300 за животно дело на фестивалот „Браќа Манаки“

22 август, Скопје – Со особено задоволство Ве известуваме дека големиот француски и светски кинематографер ПИЕР ЛОМ/PIERRE LHOMME е вториот лауреат на Златна камера 300 за
2019-08-20T23:45:21+02:0022nd август 2017|Соопштенија (2017)|

Одржувањето на фестивалот „Браќа Манаки“ е доведено во прашање

Првиот лауреат на 38. издание на ИФФК „Браќа Манаки“ го соопшти директорот на Фестивалот, Благоја Куновски – Доре, кој истакна дека со доделувањето на Златната камера на овој

2019-08-20T23:45:21+02:005th јуни 2017|Соопштенија (2017)|

Одземањето на „Браќа Манаки“ од ДФРМ ќе ја прекине соработката со ИМАГО, европската асоцијација на кинематографери

ИМАГО е европска федерација на кинематограферите, која всушност е асоцијација на сите светски здруженија на филмските професионалци, во најновиот каталог за 2017 година
2019-08-20T23:48:20+02:0028th март 2017|Соопштенија (2017)|