Фестивалот „Браќа Манаки“ инспирација за нов балкански филмски фестивал

Словенечката секција на ИМАГО, по четвртата Регионална конференција на кинематограферите од Балканот што се одржа на 25 и 26 септември, 2018 година во рамки на 39. издание на

2019-08-20T23:45:21+02:004th ноември 2018|Соопштенија (2017)|

38. издание на „Браќа Манаки“ низ бројки

2 октомвири, Скопје – Со задоволство ве известуваме дека по успешното завршување на 38.издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа од 23 до

2019-08-20T23:45:21+02:002nd октомври 2017|Соопштенија (2017)|

Кинематографери со силна визуелна енергија и исклучителна креативност ги добија наградите на „Браќа Манаки“

Во официјалната компетиција за наградите Златна, Сребрена и Бронзена „Камера 300“ оваа година се натпреваруваа 13 кинематографери. Жирито во состав Пол Рене Ростад, претседател, и членовите Лука Коасин,

2018-07-01T14:15:06+02:0030th септември 2017|Дејли новости (2017)|

Министерот Роберт Алаѓозовски му ја врачи наградата на режисерот Милчо Манчевски

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски му ја врачи Специјалната „Златна Камера 300“ за особен придонес во светската филмска уметност на режисерот Милчо Манчевски, истакнувајќи дека му ја предава

2018-07-01T14:15:06+02:0030th септември 2017|Дејли новости (2017)|

Унгарецот Марсел Рев е добитник на Златната Камера 300 на фестивалот „Браќа Манаки“

30 септември, Битола – 38. издание на фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“ вечерва заврши со свеченото доделување на наградите. Покрај истакнатите светски кинематографери и верната битолска публика

2019-08-20T23:45:21+02:0030th септември 2017|Соопштенија (2017)|

Прикажувањето на грдотијата на животот на овој свет е главниот тематски интерес во филмот „Кога денот немаше име“

Филмот „Кога денот немаше име“ во режија на Теона Стругар Митевска и Ањес Годар зад камерата, ги обработува, како што рече продуцентката Лабина Митевска, проблемите на младата генерација

2018-07-01T14:15:06+02:0030th септември 2017|Дејли новости (2017)|