Соопштенија (2018)2019-08-21T17:13:10+02:00

СООПШТЕНИЈА 2018


КЛАУДИЈА КАРДИНАЛЕ: НЕ ОСТАНАВ ВО АМЕРИКА, ЗАШТО ХОЛИВУД МНОГУ МАНИПУЛИРА

23rd септември 2018|

23 септември, Битола – Фестивалскиот ден во Битола денеска започна со прес конференција на тимот кој го работеше филмот „Љубовникот“ што беше прикажан синоќа на свеченото отворање на фестивалот. „Одличното мало филмче со голема идеја - „Љубовникот“имаше светска и македонска премиера, но после ова секако ќе биде претставен и на други фестивали. Денеска фестивалската атмосфера ја исполни добро чувството

СО КЛАУДИЈА КАРДИНАЛЕ, РОЏЕР ДИКИНС И МИЛИЦА СТОЈАНОВА ОТВОРЕН 39. ИФФК „БРАЌА МАНАКИ“

23rd септември 2018|

22 септември, Битола - На црвениот килим, вечерва пред Центарот за култура во Битола, заедно со битолската публика продефилираа Оскаровецот Роџер Дикинс и актерската дива Клаудија Кардинале. Битола вечерва беше центар на филмскиот свет. Перформансот, во режија на Срѓан Јаниќијевиќ, на отворањето, годинава помина во знакот на магијата на филмот и беше посветен на мотото на фестивалот „Симнуваме капа“.

Легендарната Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс пристигнаа во Македонија

21st септември 2018|

21 септември, Скопје – Со особено задоволство Ве известуваме дека големата италијанска и светска актерка, легендарната Клаудија Кардинале, како и оскаровецот Роџер Дикинс, денеска во попладневните часови пристигнаа во Македонија. Клаудија Кардинале пристигна со својата ќерка, која се вика исто како неа, Клаудија и иако помалку уморна, таа на аеродромот во Скопје беше расположена, ведра и заинтересирана да ја

ГЛАВНА ПРОГРАМА КАМЕРА 300 НА 39. ИЗДАНИЕ НА ИФФК БРАЌА МАНАКИ

12th септември 2018|

И годинешната компетиција Камера 300 ја продолжува нашата традиција на силен и квалитетен избор на филмови од најновата светска продукција, како и тоа да се навистина 12 најдобри и со авторитетни корени, селекцијата и овој пат неизбежно е од Берлин, Кан, и ланската Венеција. Продолжуваме да ја комбинираме од сиот свет, Европа е природно доминантна, но имаме 3 одлични

ДОКУМЕНТАРНА ПРОГРАМА НА 39.ИЗДАНИЕ НА ИФФК БРАЌА МАНАКИ

12th септември 2018|

Да се биде во кожата на другиот, да ја ставиме на испит нашата чувствителност, обѕирност, нашето лудо љубопитство, нашите луди емоции, тоа ми го носи документарниот филм. Многу често од проекциите излегувам со измешани чувства на тага, револт, на инспирира на иницијатива, какода не сум иста од пред тоа, од онаа од пред филмот, пред да им се придружам

МИЛИЦА СТОЈАНОВА Е ЛАУРЕАТКА НА НАГРАДАТА „ГОЛЕМА ЅВЕЗДА“ ШТО ЈА ДОДЕЛУВА ДРУШТВОТО НА ФИЛМСКИТЕ ПРОФЕСИОНАЛЦИ НА МАКЕДОНИЈА

12th септември 2018|

12 септември, Скопје – Во ЕУ Инфо центарот денеска се одржа третата прес-конференција посветена на 39. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ на која беше објавена лауретката на наградата „Голема Ѕвезда на македонскиот филм“, која ја доделува Друштвото на филмските професионалци на Македонија. Игор Иванов Изи рече дека ова е релативно нова награда и во ДФПМ се

КЛАУДИЈА КАРДИНАЛЕ ЛАУРЕАТ НА СПЕЦИЈАЛНАTA ЗЛАТНА КАМЕРА 300 ЗА ОСОБЕН ПРИДОНЕС ВО СВЕТСКАТА ФИЛМСКА УМЕТНОСТ

23rd август 2018|

Италијанската и светска актерка, филмска дива, легендарната КЛАУДИЈА КАРДИНАЛЕ е лауреат на Специјалната Златна камера 300 за особен придонес во светската филмска уметност на 39. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ за 2018 година. Клаудија Кардинале е Италијанка родена во местото La Goulette, во Тунис (1938), студирала во „Paul Cambon School“ со намера да стане наставничка. Но, на 19-годишна возраст победила

Oбјавено е името на лауреатот на Специјалната Златна камера 300 за особен придонес во светската филмска уметност

23rd август 2018|

23 август, Битола – На втората прес конференција посветена на 39. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, која се одржа денеска во Центарот за култура во Битола, директорката Гена Теодосиевска го објави името на добитничката на Специјалната Златна камера 300 за особено придонес во светскта кинематографија – големата италијанска и светска актерка Клаудија Кардинале. Таа ќе

Go to Top