Соопштенија (2018)


СООПШТЕНИЈА 2018


Добитникот на Златна Камера 300 на 39. ИФФК “Браќа Манаки“, кинематограферот Хонг Кјонг –Пјо, деновиве ја доби статуетата на камерата во Сеул и ни напиша:

6th декември 2018|

Добитникот на Златна Камера 300 на 39. ИФФК “Браќа Манаки“, кинематограферот Хонг Кјонг –Пјо, деновиве ја доби статуетата на камерата во Сеул и ни напиша: „Дознав дека ми е доделена наградата Златна Камера 300 на филмскиот фестивал Браќа Манаки преку социјалните медиуми. Мој пријател прв ја виде и ми ја пренесе таа добра вест. Преку оваа одлична можност можев повеќе

Директорката на ИФФК „Брака Манаки“, Гена Теодосиевска и уметничкиот директор Благоја Куновски во две фестивалски жирија во ноември

26th октомври 2018|

Директорката Гена Теодосиевска кон крајот на ноември ќе биде член на Интернационалното главно 5-члено жири на Филмскиот фестивал во Братислава, Република Словачка, во чија компетиција се селектирани дебитантски или втор филм на некој автор. Селектор и уметнички програмски директор на фестивалот во Братислава е истакнатиот белградски филмски критичар и продуцент Ненад Дукиќ. Уметничкиот директор Благоја Куновски-Доре, од 10 до 17

ЈУЖНОКОРЕЈСКИОТ КИНЕМАТОГРАФЕР КЈОНГ- ПЈО ХОНГ Е ДОБИТНИК НА ЗЛАТНА КАМЕРА 300 НА 39. ИФФК „БРАЌА МАНАКИ“

30th септември 2018|

29 септември, Битола – И за крајот на 39. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера, вечерва, по црвениот килим дојдоа бројни филмски дејци, политичари, министри, членови на ДФРМ, претставници на Агенцијата за филм, Општина Битола, вљубеници во филмската уметност и битолската публика – сите во чест на креацијата на најдобрите кинематографери. Тие ја исполнија големата сала на Центарот

ФЕСТИВАЛОТ „БРАЌА МАНАКИ“ ЗАВРШУВА ВЕЧЕРВА СО СВЕЧЕНО ДОДЕЛУВАЊЕ НА НАГРАДИТЕ, ПРЕТСТАВЕНИ ФИЛМОВИТЕ „ДЕВОЈКА“ И „СКАУТ“ НА АЛЕКС ЦВЕТКОВ

29th септември 2018|

29 септември, Битола – На последната прес-конференција на годинашново издание на „Браќа Манаки“, селекторот на главната програма во компетиција за „Златна камера 300“, Благоја Куновски-Доре го претстави филмот „Девојка“, белгиско-холандска копродукција. Гостин на фестивалот е кинематограферот од Холандија, Франк Ван Ден Иден. -Со големо задоволство го селектирав овој филм. Како критичари, секогаш е наша должност да се осврнеме на

НА „БРАЌА МАНАКИ“ ПРЕТСТАВЕН ФРАНЦУСКИОТ КИНЕМАТОГРАФЕР ЕРИК ГОТЈЕ, АМБАСАДОРИТЕ НА ШВЕДСКА И ХОЛАНДИЈА ГОСТИ НА ФЕСТИВАЛОТ

28th септември 2018|

28 септември, Битола - Ерик Готје, кинематографер од Франција, чиј филм „Пепелта е најчисто бело“ беше синоќа прикажан на „Браќа Манаки“ во конкуренција за „Златна камера 300“, денеска на средба со новинарите говореше за снимањето на филмот. -Фестивалот „Браќа Манаки“ е мошне важен фестивал за кинематограферите. Филмот „Пепелта е најчисто бело“ е еден од моите најомилени филмови, истакна селекторот

НА „БРАЌА МАНАКИ“ ПРЕТСТАВЕН ИЗРАЕЛСКИОТ КИНЕМАТОГРАФЕР БЕЈАЧ, СЕ ОДБЕЛЕЖУВА 100-ГОДИШНИНА ОД РАЃАЊЕТО НА БЕРГМАН

27th септември 2018|

27 септември, Битола – Фестивалскиот ден на „Браќа Манаки“ започна со претставување на кинематограферот на филмот „Фокстрот“, Ѓора Бејач. Филмот е прикажан во конкуренција за наградата „Златна камера 300“. -Се обидуваме да имаме различни филмови, со различни естетики и кинематографии. Секогаш размислуваме за целосниот квалитет на филмот. Го гледав „Фокстрот“ на фестивалот во Венеција и немавме можност да го

ФИЛМОВИ ЗА ТЕШКИТЕ ЕВРОПСКИ ПРАШАЊА ПРЕТСТАВЕНИ НА „БРАЌА МАНАКИ“

26th септември 2018|

26 септември, Битола - Пред да замине од Македонија, Оскаровецот Роџер Дикинс одржа посебна мастер класа само за студентите што дојдоа на фестивалот, се поставуваа голем број прашања, студентите ја искористија ретката прилика во живо да се сретнат и да добијат одговори од еден од великаните на светската кинематографија. Утрово, гостин на прес-конференција беше Калојан Божилов, кинематографер од Бугарија,

НА „БРАЌА МАНАКИ“ ПРЕТСТАВЕН КОСОВСКИОТ КАНДИДАТ ЗА ОСКАР, КЛАУДИЈА КАРДИНАЛЕ ВООДУШЕВЕНА ОД ОХРИД

25th септември 2018|

25 септември, Битола – Денешниот ден на фестивалот започна со претставувањето на филмот од програмата Перспективи на европскиот филм „Брак“ и режисерката Блерта Зекири. Станува збор за косовски филм кој прикажува необичен љубовен триаголник, каде на само две недели пред свадбата на Анита и Беким, во градот доаѓа Нол, тајниот љубовник на Беким. -Филмот отвара тема за која сме

МАСТЕР-КЛАСА СО РОЏЕР ДИКИНС: САКАМ ФИЛМОВИ ШТО СЕ ФОКУСИРААТ НА ЛИКОВИТЕ

24th септември 2018|

24 септември, Битола - На денешната прес-конференција беше претставен тимот од филмот „Благородни лаги“, кој синоќа беше прикажан во чест на Клаудија Кардинале, добитничката на Специјалната Камера 300 за особен придонес во светската филмска уметност. Изненадување за новинарите беше што дојде и Клаудија Кардинале, заедно со Паоло Роси, продуцент на филмот, и Емануела Закерини, продуцент. Директорката на фестивалот, Гена