Соопштенија (2017)2019-08-21T17:16:50+02:00

СООПШТЕНИЈА 2017


Браќа Манаки: Богат фестивалски ден

25th септември 2017|

25.септември, Битола -  Со задоволство ве известуваме дека денешниот ден на фестивалот Браќа Манаки понуди изобилство на содржини и програма. Во големата сала на Центарот за култура започна Детската програма и ученици од неколку основни училишта од Битола уживаат во првиот филм од програмата. Во редовниот термин за прес конференција, гостуваше  кинематограферката на филмот „Трага од Дивеч“ кој е

Фестивал Браќа Манаки: Мастер класа за Ротуно, претставена екипата на „Насоки“ и компанијата АРРИ

24th септември 2017|

24.09.2017 Битола – На денешната прес-конференција во фестивалскиот центар – Театар Битола гостуваше екипата на „Насоки“, кој што беше прикажан синоќа на отворањето на фестивалот, како прв од филмовите во главната селекција. Од екипата на филмот „Насоки“, кој е во македонско-бугарско-германска копродукција, присуствуваа кинематограферот Веселин Христов, копродуцентите од македонската продуцентска куќа „Сектор филм“, Владимир Анастасов и Ангела Несторовска, актерите Тројан

Легендарните кинематографери Лом и Ротуно за почеток на 38. издание на Браќа Манаки

23rd септември 2017|

23 септември, Битола – Со големо задоволство ве известуваме дека 38. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ вечерва започна со, веќе традиционалното доаѓање на домашните и странски гости на црвениот килим пред Центарот за култура во Битола, на кој продефилираа светски кинематографери, како и претставници од домашната филмска сцена и видни битолчани во вечерни тоалети. Свеченоста

Сѐ е подготвено за гала отварањето на 38. издание на фестивалот Браќа Манаки

22nd септември 2017|

22 септември, Битола – Со задоволство ве известуваме дека утревечер (сабота, 20 часот) со македонската премиера на краткиот филм „Крајот на времето“ на македонскиот режисер Милчо Манчевски, а потоа и со премиерата на бугарско - македонската копродукција„Насоки“ на на бугарскиот режисер Стефан Командарев, прв од филмовите во официјалната селекција, почнува програмата на 38. Издание на Интернационалниот фестивал на филмска

Легендарниот француски кинематографер Пјер Лом пристигна во Македонија

21st септември 2017|

21 септември, Скопје – Со особено задоволство Ве известуваме дека големиот француски  кинематографер ПЈЕР ЛОМ/ PIERRE LHOMME, лауреат на Златна камера 300 за животно дело на годинешното 38. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, пристигна во Македонија, заедно со својата сопруга Рене. Тој денеска, по краток престој во Скопје ќе замине во Битола, каде на свеченото

Прес конференција посветена на 38. издание на ИФФК Браќа Манаки

15th септември 2017|

15 септември, Битола – ИФФК „Браќа Манаки“ денеска, во Битола ја објави целосната програма на годинешното 38. издание кое ќе се одржи од 23 до 30 септември, во Битола.  Десет различни филмски програми, награди за животно дело, годинава, за двајца великани на светската кинематографија, Џузепе Ротуно и Пиер Лом, 13 врвни кинематограферски остварувања во конкуренција

ПИЕР ЛОМ НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ЗЛАТНА КАМЕРА 300

22nd август 2017|

Втор добитник на наградата за животно дело ЗЛАТНА КАМЕРА 300 на 38 издание на фестивалот Браќа Манки е францускиот и светски кинематографер Пиер Лом// Скопје – Со особено задоволство Ве известуваме дека големиот италијански и светски кинематографер ПИЕР ЛОМ/PIERRE LHOMME е првиот лауреат на Златна камера 300 за животно дело на годинешното 38. издание на Интернационалниот фестивал на филмска

Францускиот кинематографер Пиер Лом е добитник на Златна Камера 300 за животно дело на фестивалот „Браќа Манаки“

22nd август 2017|

22 август, Скопје – Со особено задоволство Ве известуваме дека големиот француски и светски кинематографер ПИЕР ЛОМ/PIERRE LHOMME е вториот лауреат на Златна камера 300 за животно дело на годинешното 38. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, што ќе се одржи од 23 до 30 септември во Битола.   Ова денеска го соопшти директорот

Одржувањето на фестивалот „Браќа Манаки“ е доведено во прашање

5th јуни 2017|

Првиот лауреат на 38. издание на ИФФК „Браќа Манаки“ го соопшти директорот на Фестивалот, Благоја Куновски - Доре, кој истакна дека со доделувањето на Златната камера на овој кинематографер се заокружува Клубот на великани на Фестивалот „Браќа Манаки“.   „Без овој великан на светската кинематографија, годинашниот лауреат на големата ’Златна камера 300‘ за животно дело, нашиот Клуб на великаните

Go to Top