Соопштенија (2017)


СООПШТЕНИЈА 2017


Фестивалот „Браќа Манаки“ инспирација за нов балкански филмски фестивал

4th ноември 2018|

Словенечката секција на ИМАГО, по четвртата Регионална конференција на кинематограферите од Балканот што се одржа на 25 и 26 септември, 2018 година во рамки на 39. издание на ИФФК „Браќа Манаки“, кое за нив беше  линк и инспирација, организираа фестивал на најуспешните филмови во последните две години од поранешните југословенски простори. Изборот го направија националните здруженија на кинематографери ASBH

Писмо на благодарност и добри желби од кинематограферот Алексеј Борисович Рoдионов до директорот на фестивалот, Благоја Куновски Доре

7th октомври 2017|

38. издание на „Браќа Манаки“ низ бројки

2nd октомври 2017|

2 октомвири, Скопје – Со задоволство ве известуваме дека по успешното завршување на 38.издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа од 23 до 30 септември во Битола, директорот на Центарот за култура во Битола, Зоран Димовски овозможи една од просториите во Центарот, цела година да биде канцеларија на Фестивалот. Му благодариме за подготвеноста за

Унгарецот Марсел Рев е добитник на Златната Камера 300 на фестивалот „Браќа Манаки“

30th септември 2017|

30 септември, Битола – 38. издание на фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“ вечерва заврши со свеченото доделување на наградите. Покрај истакнатите светски кинематографери и верната битолска публика на фестивалот, на црвениот тепих пристигна и министерот за култура, Роберт Алаѓозовски, кој му ја врачи Специјалната „Златна Камера 300“ за особен придонес во светската филмска уметност на режисерот Милчо Манчевски.

Претставен кинематограферот Алексеј Родиoнов и екипата на филмот „Кога денот немаше име“

30th септември 2017|

30 септември, Битола – Со задоволство ве известуваме дека гости на прес-конференцијата на последниот фестивалски ден на 38. „Браќа Манаки“ беа кинематограферот на филмот „Забавата“ во режија на Сали Потер, Алексеј Борисович Рoдионов, а се претстави и дел од тимот на македонскиот филм „Кога денот немаше име“ во режија на Теона Стругар Митевска. Фестивалот „Браќа Манаки“, вечерва ќе го

Европската кинематограферска ѕвезда Ањес Годар претставена на фестивалот „Браќа Манаки“

29th септември 2017|

29 септември, Битола – Со задоволство ве известуваме дека фестивалот „Браќа Манаки“ денеска беше домаќин на врвни кинематографери од Русија, Унгарија, како и француската кинематографска ѕвезда Ањес Годар. А беше промовирана и монографијата за браќата Манаки, која по долгогодишно истражување на архивот во Битола ја подготви Роберт Јанкулоски. Данил Фомичев, човекот зад камерата на рускиот филм „Како Виктор Лукчето

Од Австрија до Италија и Унгарија – кинематографери од повеќе земји денеска се претставија на „Браќа Манаки“

28th септември 2017|

28 септември, Битола - Кинематографери, продуценти и актери од Австрија, Италија и Унгарија, говореа за своите филмови кои публиката имаше можност да ги погледне како дел од програмата на фестивалот, а ги објаснија и предизвиците на кинематографијата во своите држави. Унгарскиот филм од главната компетиција „Месечината на Јупитер“, кој раскажува интересна приказна за бегалец кој се стекнува со моќ

Инспиративни филмски приказни на „Браќа Манаки“ од Африка до Бугарија

27th септември 2017|

27 септември, Битола – Филмовите „Фелисите“, од главната компетиција за награди, снимен во Африка и „Ѕверот е се’ уште жив“ од документарната програма, денеска поттикнаа интересни дискусии со гостите на Фестивалот за предизвиците на снимањето филм во Африка, како и комунистичкото минато турнато под тепих во Бугарија. Филмот „Фелисите“ на францускиот режисер Алан Гоми, добитник на Сребрена мечка во

Филмаџиите на Браќа Манаки: Имаме одговорност да апелираме за важните теми во општеството

26th септември 2017|

26 септември, Битола - Четвртиот фестивалски ден на „Браќа Манаки“ поминува во знакот на големите кинематограферски имиња. Мастер класа со Кристијан Бергер во соработка со „Првите филмови на прво место“, филмска проекција за најмладите, како и голем избор на филмови за љубителите на европското кино и документарните филмови. Уметничката директорка на фестивалот Гена Теодосиевска, го претстави и годинашното жири