ДЕЈЛИ новости (2018)2019-08-20T23:56:25+02:00

ДЕЈЛИ НОВОСТИ 2018


АМБАСАДОРИТЕ НА ШВЕДСКА И НА ХОЛАНДИЈА БЕА ГОСТИ НА ФЕСТИВАЛОТ

28th септември 2018|

28 септември, Битола - Синоќа во рамките на фестивалската програма, беше прикажан филмот „Персона“ во режија на Ингмар Бергман, како дел од обележувањето на 100-годишнината од раѓањето на легендарниот шведски филмски автор. Амбасадорот на Шведска во Македонија, Матс Стафансон пред проекцијата се заблагодари на фестивалот „Браќа Манаки“ и Кинотеката на Македонија што го организираа ова одбележување. Филмот „Персона“ е

ДОКУМЕНТАРЕЦОТ „КОБРА“ ГО ПРИКАЖА ЖИВОТОТ НА ОЛИМПИЕЦОТ ШАБАН ТРСТЕНА

28th септември 2018|

28 септември, Битола - Како дел од документарната програма, синоќа беше прикажан филмот „Кобра“ за животот на олимпиецот Шабан Трстена, во режија на Игор Иванов Изи. Тој рече дека филмот го направил на покана на продуцентот Томи Салковски и за него бил предизвик да направи еден документарен филм. Тој не сакал овој филм да има воајеристички пристап, туку да

ТРАДИЦИОНАЛНА ПОСЕТА И ПОЛОЖУВАЊЕ СВЕЖO ЦВЕЌE НА ГРОБОТ НА МИЛТОН МАНАКИ

28th септември 2018|

Со посета и положување свежо свеќе на гробот на Милтон Манаки на Влашките гробишта во Битола продолжи традицијата со која ИФФК „Браќа Манаки“ и присутните фестивалски гости им оддаваат почит на првите сниматели на Балканот – браќата Манаки. Годинава на традиционалниот чин присуствуваа и положија цвеќе претставници на градоначалничката на Општина Битола, Претседателот на Советот на Општина Битола, Валентин

НАЈЏЕЛ ВОЛТЕРС, ИМАГО: КИНЕМАТОГРАФЕРИТЕ СЕ (НАЈ)ВАЖНИ ЗА ФИЛМСКАТА ИНДУСТРИЈА!

28th септември 2018|

Најџел Волтерс од ИМАГО, Федерацијата на кинематограферите од светот со 53 национални здруженија и над 4.300 кинематографери како членови, е редовен – и ревносен! – соработник на фестивалот „Браќа Манаки“ веќе 12 години. Господинот Волтерс до неодамна беше претседател на ИМАГО, а таа функција сега ја извршува Пол Рене Роестад. Кога Волтерс станал претседател на ИМАГО пред една деценија,

РАЈНЕР КЛАУСМАН, КИНЕМАТОГРАФЕР: „БРАЌА МАНАКИ“ НЕ Е ШОУТАЈМ ФЕСТИВАЛ!

27th септември 2018|

Рајнер Клаусман е добар познаник на фестивалот „Браќа Манаки“. Во 2004 година ја доби „Златната камера 300“ на 25. Фестивал „Браќа Манаки“ за филмот за СО ГЛАВА ВО ЅИД, а минатата година и „Сребрената камера 300“ за ОД НИШТО, и двата во режија на Фатих Акин. Годинава е член на жирито кое одлучува за наградите „Златна камера“ во официјалната

КИНОТЕКАТА НА МАКЕДОНИЈА СО ИЗЛОЖБА ОДБЕЛЕЖУВА 100 ГОДИНИ ОД РАЃАЊЕТО НА ИНГМАР БЕРГМАН

27th септември 2018|

27 септември, Битола – Во чест на одбележувањето на 100 години од раѓањето на шведскиот режисер Ингмар Бергман, вечерва на ИФФК „Браќа Манаки“ ќе биде прикажан филмот „Персона“ снимен во 1966 година на остров во Балтичкото море, каде живееше самиот автор, таму ги снимаше филмовите и таму е погребан. По тој повод Амбасадорот на Шведска, Матс Стафансон и директорот

ВО БИТОЛСКАТА „МАГАЗА“ ОТВОРЕНА Е ИЗЛОЖБАТА „МИС СТОН: НЕКАДЕ ПОМЕЃУ ЕЛЕН И АВТОНОМИЈА“

27th септември 2018|

27 септември, Битола – Во рамки на 39. ИФФК „Браќа Манаки“, Кинотека на Македонија, синоќа, во битолскиот културен центар „Магаза“ ја отвори изложбата и ги започна филмските проекции со кои се одбележува 60-годишнината од премиерата на македонскиот игран филм „Мис Стон“. Под насловот „Мис Стон: Некаде помеѓу Елен и Автономија“ изложени се фотографии, документи, преписки, сценарија, прес-клипинзи, книги на

СЕЛЕКТОРОТ ЃОРЃИ ПУЛЕВСКИ ОТКРИВА ДЕТАЛИ ОД СРЕДБАТА НА СТУДЕНТИТЕ СО ЛАУРЕАТОТ РОЏЕР ДИКИНС

27th септември 2018|

27 септември, Битола - Сара Логан Хофстеин, синоќа беше гостинка на Студентската програма. Но, најинтересниот момент од годинешната Студентска програма беше дружењето на Роџер Дикинс со студентите, вели Ѓорѓи Пулевски, селекторот на Студентската програма. -Директорката Гена Теодосиевска и јас чувствувавме дека нема да има доволно време студентите да го прашаат Дикинс за сите работи и затоа го замолиме легендарниот

МАКПОИНТ: ИДЕИ И КРЕАТИВНОСТ ВО МАКЕДОНСКИОТ ФИЛМ ИМА, НО ПОТРЕБНА Е И ИНВЕНТИВНОСТ

27th септември 2018|

27 септември, Битола – Од програмата „Мак поинт“, селекторката Ана Василевска ги претстави Лидија Мојсовска, режисерка на „Награда“, Загорка Поп-Антоска Андовска, продуцент на филмот „Татко“ и се осврнаа на квалитетот на продукцијата на македонските филмови, бидејќи постои податок дека од 307 македонски филмови, на фестивалите не може да се видат ниту десет. -Некогаш избрзуваме во поглед на продукцијата и

Go to Top