ДЕЈЛИ новости (2018)


ДЕЈЛИ НОВОСТИ 2018


ГЕНА ТЕОДОСИЕВСКА: ТРОГНАТА СУМ ОД СИТЕ ВИЗУЕЛНИ СЕНЗАЦИИ КОИ ПРОСТРУИЈА ВО НАС И НИЗ НАС ЗА ВРЕМЕ НА ФЕСТИВАЛОТ

30th септември 2018|

29 септември, Битола – Во изминатите осум фестивалски дена во Битола се прикажаа повеќе од 95 филмски наслови сместени во 14 програми, мастер класови на Роџер Дикинс и Клаудија Кардинале, се собраа на едно место енергиите на кинематограферите од Балканот на ИМАГО, но најмногу се гледаа филмови. На крајот на 39. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера по

ВЕЧЕР НА НАГРАДИ НА 39. ИФФК „БРАЌА МАНАКИ“

30th септември 2018|

29 септември, Битола - Креацијата на кинематограферите на 39. ИФФК „Браќа Манаки“ ја вреднуваа: Олимпија Митилинеу, Рајнер Клаусман, Матијас Тролструп, Ребека Фајад Палуд и Ѓорче Ставрески. -Почестени сме што присуствуваме на овој прекрасен фестивал кој ја прославува филмската камера. Фестивалот „Браќа Манаки“ е чудесно место каде се учат нови работи и се создаваат нови пријателства. Ќе однесеме прекрасно искуство

ВО СНИМАЊЕТО НА „СКАУТ“ СЕ ВКЛУЧИЛО ЦЕЛОТО СЕМЕЈСТВО ЦВЕТКОВ

29th септември 2018|

29 септември, Битола - На затворањето на 39. ИФФК „Браќа Манаки“, ќе биде прикажан краткометражниот игран филм „Скаут“ на режисерот Алек Цветков, кој е син на Рок Цветков познатиот каскадер со македонско потекло. Екипата на филмот беше претставена на средба со новинарите. -Многу сум среќна што на затворањето на Фестивалот ќе биде прикажан филмот на младиот македонски талентиран и

„ДЕВОЈКА“ Е ХРАБАР БИЛИНГВАЛЕН ФИЛМ ЗА ТРАНСРОДОВА СИТУАЦИЈА

29th септември 2018|

29 септември, Битола – На последната прес-конференција на годинашново издание на „Браќа Манаки“, селекторот на главната програма во компетиција за „Златна камера 300“, Благоја Куновски-Доре го претстави филмот „Девојка“, белгиско-холандска копродукција. Гостин на фестивалот е кинематограферот од Холандија, Франк Ван Ден Иден. -Со големо задоволство го селектирав овој филм. Како критичари, секогаш е наша должност да се осврнеме на

„НЕВИДЛИВИТЕ“ НА „БРАЌА МАНАКИ“: МАЛА АРМИЈА НА ТЕХНИЧКИ ПРОФЕСИОНАЛЦИ

29th септември 2018|

Секој поголем фестивал или манифестација има своја „мала армија“ од професионалци кои се грижат за техничката поддршка. Обично тие се „невидливи“ за фестивалските гости и посетители. Парадоксално но вистинито, се додека членовите на техничката екипа се „невидливи“ за останатите, тогаш сè е в ред со фестивалот: нема проблеми, сè тече според распоредот, како подмачкано... Екипата за техничка поддршка на

ОЛИМПИЈА МИТИЛИНЕУ, КИНЕМАТОГРАФЕРКА И ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ЖИРИТО: СЕКОГАШ ИМА ИЗГОВОР ЗОШТО НЕМА МНОГУ ЖЕНИ ВО ОВАА МАШКА ПРОФЕСИЈА!

28th септември 2018|

Грчката кинематограферка Олимпија Митилинеу досега снимила дваесеттина долгометражни и кратки играни и документарни филмови, музички спотови, телевизиски и корпоративни реклами, како и видео-арт дела. Најпознат наслов во нејзината филмографија сигурно е МИС НАСИЛСТВО (MISS VIOLENCE) НА Алекнсандрос Авранас, кој се закити со Сребрен лав на 70-от Фестивал во Венеција и доби уште 8 значајни награди во светот, а Митилинеу

ВО БИТОЛА СЕ ПОДГОТВУВА СВЕЧЕНОТО ДОДЕЛУВАЊЕ НА НАГРАДИТЕ СО КОЕ ЌЕ БИДЕ ЗАТВОРЕНО 39. ИФФК “БРАЌА МАНАКИ”

28th септември 2018|

28 септември, Битола - Завршуваат подготовките на утрешното свечено затворање на 39. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. По перформансот во изведба на актерката Јелена Јованова, меѓународното жири, со кое годинава претседава грчката кинематограферка Олимпија Митилинау, а членови се Рајнер Клаусман, кинематографер, Матијас Тролструп, кинематографер, Ребека Фајад Палуд, агентка на филмски работници, и Ѓорче Ставрески, режисер,

СО ДОКУМЕНТАРЕЦОТ „ИДНИНАТА Е НАША“ МЛАДИТЕ ФИЛМАЏИИ ПОКАЖАА ЧИЈА Е ИДНИНАТА

28th септември 2018|

28 септември, Битола - Марија Џиџева, селектор на документарната програма, денеска го претстави филмот „Иднината е наша“ на режисерот Андреј Георгиев, кинематографер е Дарио Секуловски, а дел од екипата е Сандра Георгиевска која ја работеше монтажата на филмот. Станува збор за филм кој говори за актуелна тема од нашето секојдневие и има млада филмска екипа. -Беше прекрасно да се

ФРАНЦУСКИОТ КИНЕМАТОГРАФЕР ЕРИК ГОТЈЕ ГИ ОТКРИ СВОИТЕ ИСКУСТВА СО СНИМАЊЕ ФИЛМ ВО КИНА

28th септември 2018|

28 септември, Битола - Ерик Готје, кинематографер од Франција, чиј филм „Пепелта е најчисто бело“ беше синоќа прикажан на „Браќа Манаки“ во конкуренција за „Златна камера 300“, денеска на средба со новинарите говореше за снимањето на филмот. -Фестивалот „Браќа Манаки“ е мошне важен фестивал за кинематограферите. Филмот „Пепелта е најчисто бело“ е еден од моите најомилени филмови, истакна селекторот