Press releases (2017)2019-08-21T17:17:30+02:00

PRESS RELEASES 2017


The legendary cinematographers Lhomme and Rotunno at the start of the 38th edition of “Manaki Brothers”

23rd September 2017|

September 23rd, Bitola – We are informing you with great pleasure that the 38th edition of the International Cinematographers’ Film Festival “Manaki Brothers” started tonight with the traditional arrival of guests from home and abroad at the red carpet in front of the Cultural Centre in Bitola. Two lifetime achievement awards “Golden Camera 300” were granted at the opening

Сѐ е подготвено за гала отварањето на 38. издание на фестивалот Браќа Манаки

22nd September 2017|

22 септември, Битола – Со задоволство ве известуваме дека утревечер (сабота, 20 часот) со македонската премиера на краткиот филм „Крајот на времето“ на македонскиот режисер Милчо Манчевски, а потоа и со премиерата на бугарско - македонската копродукција„Насоки“ на на бугарскиот режисер Стефан Командарев, прв од филмовите во официјалната селекција, почнува програмата на 38. Издание на Интернационалниот фестивал на филмска

The legendary French cinematographer Pierre Lhomme has arrived in Macedonia

21st September 2017|

21 September, Skopje – It is with special pleasure that we inform you that the great French cinematographer PIERRE LHOMME, the laureate of the Golden Camera 300 for Lifetime Achievement at this year’s 38 edition of the International Cinematographers’ Film Festival “Manaki Brothers” has arrived in Macedonia together with his wife Rene. After a brief stay in Skopje, today

Press-conference for 38th ICFF Manaki Brothers

15th September 2017|

15 September – ICFF Manaki Brothers today, in Bitola, announced the full program for this year’s 38 edition that will take place from 23 to 20 September, in Bitola.  Ten different film programs, lifetime achievement awards this year go to two great cinematographers of world cinema, Giuseppe Rotunno and Pier Lhomme, 13 superb cinematographic achievements are in competition for

ПИЕР ЛОМ НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ЗЛАТНА КАМЕРА 300

22nd August 2017|

Втор добитник на наградата за животно дело ЗЛАТНА КАМЕРА 300 на 38 издание на фестивалот Браќа Манки е францускиот и светски кинематографер Пиер Лом// Скопје – Со особено задоволство Ве известуваме дека големиот италијански и светски кинематографер ПИЕР ЛОМ/PIERRE LHOMME е првиот лауреат на Златна камера 300 за животно дело на годинешното 38. издание на Интернационалниот фестивал на филмска

Францускиот кинематографер Пиер Лом е добитник на Златна Камера 300 за животно дело на фестивалот „Браќа Манаки“

22nd August 2017|

22 август, Скопје – Со особено задоволство Ве известуваме дека големиот француски и светски кинематографер ПИЕР ЛОМ/PIERRE LHOMME е вториот лауреат на Златна камера 300 за животно дело на годинешното 38. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, што ќе се одржи од 23 до 30 септември во Битола.   Ова денеска го соопшти директорот

Одржувањето на фестивалот „Браќа Манаки“ е доведено во прашање

5th June 2017|

Првиот лауреат на 38. издание на ИФФК „Браќа Манаки“ го соопшти директорот на Фестивалот, Благоја Куновски - Доре, кој истакна дека со доделувањето на Златната камера на овој кинематографер се заокружува Клубот на великани на Фестивалот „Браќа Манаки“.   „Без овој великан на светската кинематографија, годинашниот лауреат на големата ’Златна камера 300‘ за животно дело, нашиот Клуб на великаните

Call for entries for the ICFF “Manaki Brothers” festival program

29th May 2017|

MOVIE ON: TOUCH THE LIGHT   We are glad to announce that we are now accepting submissions for the 38th edition of ICFF “Manaki Brothers” that will take place from September 23rd to 30th 2017 in Bitola, Macedonia.   FILMS IN COMPETITION FOR BEST CINEMATOGRAPHY “CAMERA 300” FEATURE FILMS CATEGORY: The selected films will be screened at the 38th

Обид за непријателско преземање на фестивалот „Браќа Манаки“

28th March 2017|

Додека гледаме кон Собранието во исчекување на барем минимална нормализација на општеството и ослободување на институциите од шепата на режимот, сосема на маргините на се’ што се случува, Димитар Николовски Таки прави обид за преземање на филмскиот фестивал „Браќа Манаки“. Досега, 37 години организатор на овој интернационален филмски фестивал беше Друштвото на филмските работници на РМ, кое сега е

Go to Top