Loading Events

Events Search and Views Navigation

Event Views Navigation

Events for недела, септември 1

Events for недела, септември 1

Calendar Month Navigation

понеделник вторник среда четврток петок сабота недела
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14

20:30
Opening Ceremony / Свечено отворање

21:00
БОЛКА И СЛАВА/DOLOR Y GLORIA/PAIN AND GLORY (Opening Film)

0:00
БОЛКА И СЛАВА/DOLOR Y GLORIA/PAIN AND GLORY

15

10:00
Прес-конференција

11:00
РАЗГОВОР СО ДОБИТНИКОТ НА „ГОЛЕМАТА ЅВЕЗДА НА ДФРМ“ – ЉУПЧО КОНСТАНТИНОВ

11:00
Средба со Едвард Лахман

12:30
РАЗГОВОР СО ЏИМ ШЕРИДАН / ПРЕТСТАВНИК НА ЕФА

13:30
КОНТЕЈНЕР / KONTENER

13:30
КАПИТАЛИСТИ/ KAPITALISTIS

13:30
ЈА ПОТПИШАВ ПЕТИЦИЈАТА /I SIGNED THE PETITION

13:30
МАТУРА 97’ / GRADUATION ‘97

13:30
АКВАПАРК/ AQUAPARQUE

16:00
ЏЕЗМЕН / JAZZMAN

16:30
ОДНЕСИ МЕ НА УБАВО МЕСТО/ TAKE ME SOMEWHERE NICE

18:00
НАЗАД КОН СВЕТЛИНА / BACK TOWARDS LIGHT

18:20
НИМ ИМ Е ДОБРО/ THOSE WHO ARE FINE / DENE WOS GUET GEIT

20:00
НО СЕГА Е СОВРШЕНО / BUT NOW IS PERFECT

20:00
БЕДНИЦИ/ LES MISERABLES

20:00
МОМЧЕТО ВО КАРИРАНА КОШУЛА/ THE BOY IN THE CHEQUERED SHIRT

20:30
ФИЛМСКИОТ ОПУС НА БРАЌАТА МАНАКИ / FILMS BY MANAKI BROTHERS

21:20
ИГЛА ПОД ПРАГОТ / IGLA ISPOD PRAGA / THE BLACK PIN

21:30
ПОЛНОЌНИ ТАНЦУВАЧИ / MIDNIGHT DANCERS

22:20
СИНОНИМИ / SYNONYMES

22:20
ЗАЕДНИЧКИ ГРАДИНИ / COMMUNITY GARDENS

23:20
СРЕЌНА НОВА ’49 / HAPPY NEW YEAR ‘49

16

10:00
ДИВА ВЕШТЕРКА / WILDWITCH

10:00
Прес-конференција

11:30
„ЕУРИМАЖ – НОВИТЕ КРИТЕРИУМИ“ ОД СЕРХИО ГАРСИА ДЕ ЛЕАНИЗ

13:00
СТУДЕНТСКА ДРУЖБА СО ЕДВАРД ЛАКМАН

13:30
Средба на Џим Шеридан со младите македонски филмаџии

15:30
СТУДЕНТСКА ПРОГРАМА

16:30
СТУДЕНТСКА ДРУЖБА СО АРТО ХАЛОНЕН

17:00
ДОДЕКА ПАЃАМ/AS I FALL /NÅR JEG FALLER

18:00
КОГА ДОМАТИТЕ ГО СРЕТНАА ВАГНЕР / WHEN TOMATOES MET WAGNER

19:00
ОТВОРЕНА ВРАТА/OPEN DOOR/DERE E HAPUR

19:30
ЗАПИРКА/ COMMA

19:30
ДРУГАРОТ/ THE COMRADE

19:30
БЕБЕТО / THE BABY

19:30
ПОСЛЕДНОТО КАФЕ / LAST COFFEE

19:30
ДОНКА / DONKA

19:30
ПЕПЕЛ / ASHES

20:30
ФЕСТИВАЛ „КРАТКИ БРАНОВИ“ Презентација и селекција од кратки филмови

21:00
НЕВИДЛИВИОТ ЖИВОТ НА ЕУРИДИСЕ ГУЗМАО/LA VIDA INVISIVEL DE EURIDICE GUSMAO/THE INVISIBLE LIFE OF EURIDICE GUSMAO

21:00
ЧУДОВИШЕН ГОСПОД / MONSTER GOD

21:00
КУЌА НА ДРУГИТЕ / HOUSE OF OTHERS

22:00
МАКЕДОНСКА САГА / MACEDONIAN SAGA

23:00
МРЗЛИВЕЦ / LIJENŠTINA / LAZY GUY

0:00
THE GOLDEN GLOWE / ЗЛАТНАТА РАКАВИЦА

17

10:00
ХАРВИ И МАГИЧНИОТ МУЗЕЈ/ HARVIE AND THE MAGIC MUSEUM

10:00
Прес-конференција

12:00
МАСТЕР КЛАС СО ФАТИХ АКИН И РАЈНЕР КЛАУСМАН

13:30
КОЛКУ Е ШТЕТАТА / WHAT’S THE DAMAGE

13:30
КОМПЛЕКС БУРКИНА БРАНДЕРБУРГ / BURKINA BRANDENBURG KOMPLEX

13:30
СРАМ / SHAME

13:30
ПУШТИ ГИ КУЧИЊАТА / RELEASE THE DOGS

13:30
ЗАЛОЖНИЧКА НА ОПШТЕСТВОТО / PRISONER OF SOCIETY

13:30
Средба на Ед Лахман со младите македонски филмаџии

15:00
СТУДЕНТСКА ПРОГРАМА

15:40
ЗА САМА/ FOR SAMA

16:00
СТУДЕНТСКА ДРУЖБА СО АЛЕКСАНДАР ТРАЈКОВСКИ

16:50
МАРСЕЛИН. ЕДНА ЖЕНА. ЕДЕН ВЕК / MARCELINE. A WOMAN. A CENTURY

17:30
КЕРОЛ/CAROL

18:00
ЗДРАВО, ВИ/ HI, AI

19:50
ПИСМОТО МИ ГО ДОНЕСЕ ШАМПИОНОТ / A CHAMPION BROUGHT ME THE LETTER

19:50
МЕДУЛА / MEDULLA

19:50
ТЕАТАРОТ СКУПИ / THE THEATER OF SCUPI

20:00
ВЕРА / VERA

20:00
СВИРКАЧИТЕ /LA GOMERA/THE WHISTLERS

20:30
ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛ „МЕКАЛ“ Презентација и селекција на кратки филмови

22:00
КУЌАТА НА АГА / AGA’S HOUSE / SHPIA E AGES

22:00
ТЕТОВИРАЊЕ / TATTOO

22:30
БЕЛ, БЕЛ ДЕН /HVITUR, HVITUR DAGUR/A WHITE, WHITE DAY

22:30
НОВИОТ ЖИВОТ/ THE NEW LIFE

0:10
СОСТАНОЦИ НА СЛЕПО / BLIND DATES

18

10:00
ВОЛШЕБНОТО ПЕРО/THE MAGIC QUILL

10:00
Прес-конференција

11:00
МАСТЕР КЛАС ЗА РАЗВОЈ НА СЦЕНАРИО СО ПЈЕР ХОЏСОН

12:30
МАСТЕР КЛАС СО ДОБИТНИКОТ НА НАГРАДАТА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО – ЕДВАРД ЛАKМАН

15:00
ПЧЕЛАРОТ / THE BEEKEEPER

15:30
СТУДЕНТСКА ПРОГРАМА

16:50
РАЏУ/ RAJU

17:15
БЕЛАДОНА/ BELLADONNA

17:30
ЈИЕ ФАБРИКА: САРАЕВО, ЉУБОВ МОЈА / SEE FACTORY: SARAJEVO MON AMOUR

18:00
ДАЛЕЧНОТО ЛАЕЊЕ НА КУЧИЊА / THE DISTANT BARKING OF DOGS

19:00
КЕЛНЕР/THE WAITER

19:00
МЕДЕНА ЗЕМЈА / HONEYLAND

19:50
ЈОВ / JOB

19:50
ЈАС НЕ СУМ ИГОР / I AM NOT IGOR

19:50
СКОПЈЕ 2020 / SKOPJE 2020

19:50
УСЛОВ / CHOICE

19:50
ДУШОГРИЖНИЦИ / TAILORS OF DESTINES

20:30
ВОЛЧА НОЌ / WOLF’S NIGHT

20:45
БИТИЕ/ GENESIS / GENEZIS

21:00
АЈКА / AYKA / MY LITTLE ONE

21:00
МАЈКА НА…/ MOTHER OF…

21:30
СМЕЕЊЕ/ LAUGHING

22:10
ЈАД / ANGUISH

23:00
ЈАЗОЛ / KNOT

23:10
ПИРАНИ / LA PARANZA DEI BAMBINI / PIRANHAS

19

10:00
ВИТЕЛО/VITELLO

10:00
Прес-конференција

10:30
ИМАГО – БАЛКАНСКА КОНФЕРЕНЦИЈА

11:30
МАСТЕР КЛАС СО ДОБИТНИКОТ НА НАГРАДАТА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО ЈОРГОС АРВАНИТИС

13:00
ФИЛМСКИ РАЗГОВОРИ: УСПЕХ: ОТСКОК ИЛИ СТАПИЦА?!

13:30
Средба на Јоргос Арванитис со младите македонски филмаџии

15:00
СТУДЕНТСКА ПРОГРАМА

16:00
ЗАКЛУЧЕНИ НЕВРЕМИЊА / LOCKED STORMS

16:20
ТИ ЈА ИМАШ НОЌТА/YOU HAVE THE NIGHT

16:30
СТУДЕНТСКА ДРУЖБА СО ВАЊА ДИМИТРОВА И НАТАША ДИМИТРИЕВСКА

18:00
АДВОКАТКА / ADVOCATE

18:10
ПЕКОЛНА ДУПКА/ HELLHOLE

19:00
ГРАНИЦИ, ДОЖДОВИ/ GRANICE, KIŠE / BORDERS, RAINDROPS

20:00
БИКОТ /BYK/THE BULL

20:00
СМРЗНАТА ДО СМРТ, МОКРА ДО ГОЛА КОЖА/ FROZEN TO DEATH, SOAKED TO THE SKIN

20:10
ТАТКО МИ, ШПИОНОТ / MY FATHER THE SPY

20:30
МАКЕДОНСКИ ДЕЛ ОД ПЕКОЛОТ / MACEDONIAN PART OF HELL

20:45
ГЛУПАВО МЛАДО СРЦЕ/ STUPID YOUNG HEART

22:00
ИРИНА/ IRINA

22:20
КОМБЕТО / THE VAN

22:20
ЖАЛИМЕ ШТО ВЕ ПРОМАШИВМЕ /SORRY WE MISSED YOU

22:30
ЈАЗОЛ / KNOT

0:00
НЕВЕСТИ / BRIDES

20

10:00
ЗЕМЈА НА СТАКЛОТО/LAND OF GLASS

10:00
Прес-конференција

10:30
THE IMAGO Board meeting

11:30
ПРЕЗЕНТАЦИЈА НА EASYRIG ОД СТРАНА НА ЈОХАН ХЕЛСТЕН

13:00
ROUND TABLE “WOMEN JOURNALISTS AND THE CHALLENGES OF WORKING IN HIGH RISK SITUATIONS” BY PINA

13:30
БЕГСТВО / THE ESCAPE

13:30
ГОДИНИТЕ / THE YEARS

13:30
ОНИЕ ШТО ПОСАКУВААТ / THOSE WHO DESIRE

13:30
ГНУ / WILDEBEEST

13:30
МАРЈЕМ / MERYEM

13:30
Средба на Кристијан Бергер со младите македонски филмаџии

15:00
СТУДЕНТСКА ПРОГРАМА

16:00
ОБЈАВА/ THE ANNOUNCEMENT/ANONS

17:50
ШЕВОВИ/STITCHES

18:00
ЖЕНСКО ЗАДОВОЛСТВО / FEMALE PLEASURE

19:00
ЛИМОНАДА/ LEMONADE/ LIMUNADA

20:00
ЛАРА / LARA

20:00
ЈУПИТЕР / JUPITER

20:00
ИСКРА / ISKRA

20:45
ДЕДЕ / DEDE

21:40
ДЕЦАТА НА МРТВИТЕ / THE CHILDREN OF THE DEAD / DIE KINDER DER TOTEN

22:20
ЕЗЕРОТО НА ДИВИТЕ ГУСКИ /NAN FANG CHE ZHAN DE JU HUI/THE WILD GOOSE LAKE

22:20
ОДЛОЖЕН ЛЕТ/ DELAY

23:30
ЏОНАТАН АГАСИ МИ ГО СПАСИ ЖИВОТОТ / JONATHAN AGASSI SAVED MY LIFE

21

10:00
Прес-конференција

20:30
Свечено затворање / Доделување на награди

20:30
МАНАКИ – ПРИКАЗНА ВО СЛИКИ / MANAKI – STORY IN PICTURES

22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
+ Export Events