Loading Events
This event has passed.

Русија / 2019 / 99

РЕАЛИЗАЦИЈА

Режија&Сценарио/Director&Scr.: Boris AKOPOV
Кинематографер/Cinematographer: Gleb FILATOV
Монтажер/Editor: Boris AKOPOV
Музика/Music: Boris AKOPOV & Anton BULLE
Продуценти/Producers: Fedor POPOV & Vladimir MALYSHEV
Продукција/Production: VGIK-DEBUT, Moscow, Russia
Color/DCP
Јазик/Language:руски/Russian

УЛОГИ

Yuri BORISOV (Anton Bykov/Byk)
Stasya MILOSLAVSKAYA (Byk’s mother)
Vitaly JAY

СОДРЖИНА

На крајот од 1990-тите, Русија тешко успева да застане на нозе по распадот на СССР. Земјата е истоштена од економскиот и морален пад, факт што се одразува на ширењето на локалните злосторнички банди. Водачот на една таква група, момче наречено Бикот, завршува во полициска станица по една борба со соперничката банда…

ГЛЕБ ФИЛАТОВ, кинематографер:

Припаѓа на најмладата генерација на руски кинематографери. По дипломирањето на славната Московска академја ВГИК, го снима својот прв краток филмм СЛОБОДНИ ДЕНОВИ во 2015 година, а потоа своето деби како кинематографер на долгометражен игран филм со БИКОТ (2019, филмот ја доби првата награда – „Кристален глобус“ на 54-тото издание на Филмскиот фестивал воКарлови Вари, во Компетицијата „Источно од западот“, а Филатов ја доби првата награда за најдобра кинематографија на Филмскиот фестивал во Сочи).