Соопштенија

//Соопштенија

Добитникот на Златна Камера 300 на 39. ИФФК “Браќа Манаки“, кинематограферот Хонг Кјонг –Пјо, деновиве ја доби статуетата на камерата во Сеул и ни напиша:

Добитникот на Златна Камера 300 на 39. ИФФК “Браќа Манаки“, кинематограферот Хонг Кјонг –Пјо, деновиве ја доби статуетата на камерата во Сеул и ни напиша: „Дознав дека ми е доделена

2018-12-06T12:03:55+00:006th декември 2018|Прес, Соопштенија|

Фестивалот „Браќа Манаки“ инспирација за нов балкански филмски фестивал

Словенечката секција на ИМАГО, по четвртата Регионална конференција на кинематограферите од Балканот што се одржа на 25 и 26 септември, 2018 година во рамки на 39. издание на ИФФК

2018-11-04T17:10:54+00:004th ноември 2018|Соопштенија|

Директорката на ИФФК „Брака Манаки“, Гена Теодосиевска и уметничкиот директор Благоја Куновски во две фестивалски жирија во ноември

Директорката Гена Теодосиевска кон крајот на ноември ќе биде член на Интернационалното главно 5-члено жири на Филмскиот фестивал во Братислава, Република Словачка, во чија компетиција се селектирани дебитантски или втор

2018-10-26T14:12:17+00:0026th октомври 2018|Прес, Соопштенија|

ЈУЖНОКОРЕЈСКИОТ КИНЕМАТОГРАФЕР КЈОНГ- ПЈО ХОНГ Е ДОБИТНИК НА ЗЛАТНА КАМЕРА 300 НА 39. ИФФК „БРАЌА МАНАКИ“

29 септември, Битола – И за крајот на 39. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера, вечерва, по црвениот килим дојдоа бројни филмски дејци, политичари, министри, членови на ДФРМ,

2018-09-30T01:00:35+00:0030th септември 2018|Прес, Соопштенија|

ФЕСТИВАЛОТ „БРАЌА МАНАКИ“ ЗАВРШУВА ВЕЧЕРВА СО СВЕЧЕНО ДОДЕЛУВАЊЕ НА НАГРАДИТЕ, ПРЕТСТАВЕНИ ФИЛМОВИТЕ „ДЕВОЈКА“ И „СКАУТ“ НА АЛЕКС ЦВЕТКОВ

29 септември, Битола – На последната прес-конференција на годинашново издание на „Браќа Манаки“, селекторот на главната програма во компетиција за „Златна камера 300“, Благоја Куновски-Доре го претстави филмот „Девојка“,

2018-09-29T14:06:45+00:0029th септември 2018|Прес, Соопштенија|

НА „БРАЌА МАНАКИ“ ПРЕТСТАВЕН ФРАНЦУСКИОТ КИНЕМАТОГРАФЕР ЕРИК ГОТЈЕ, АМБАСАДОРИТЕ НА ШВЕДСКА И ХОЛАНДИЈА ГОСТИ НА ФЕСТИВАЛОТ

28 септември, Битола - Ерик Готје, кинематографер од Франција, чиј филм „Пепелта е најчисто бело“ беше синоќа прикажан на „Браќа Манаки“ во конкуренција за „Златна камера 300“, денеска на

2018-09-28T16:09:41+00:0028th септември 2018|Прес, Соопштенија|

НА „БРАЌА МАНАКИ“ ПРЕТСТАВЕН ИЗРАЕЛСКИОТ КИНЕМАТОГРАФЕР БЕЈАЧ, СЕ ОДБЕЛЕЖУВА 100-ГОДИШНИНА ОД РАЃАЊЕТО НА БЕРГМАН

27 септември, Битола – Фестивалскиот ден на „Браќа Манаки“ започна со претставување на кинематограферот на филмот „Фокстрот“, Ѓора Бејач. Филмот е прикажан во конкуренција за наградата „Златна камера 300“.

2018-09-27T15:59:30+00:0027th септември 2018|Прес, Соопштенија|

ФИЛМОВИ ЗА ТЕШКИТЕ ЕВРОПСКИ ПРАШАЊА ПРЕТСТАВЕНИ НА „БРАЌА МАНАКИ“

26 септември, Битола - Пред да замине од Македонија, Оскаровецот Роџер Дикинс одржа посебна мастер класа само за студентите што дојдоа на фестивалот, се поставуваа голем број прашања, студентите

2018-09-26T15:30:11+00:0026th септември 2018|Прес, Соопштенија|

НА „БРАЌА МАНАКИ“ ПРЕТСТАВЕН КОСОВСКИОТ КАНДИДАТ ЗА ОСКАР, КЛАУДИЈА КАРДИНАЛЕ ВООДУШЕВЕНА ОД ОХРИД

25 септември, Битола – Денешниот ден на фестивалот започна со претставувањето на филмот од програмата Перспективи на европскиот филм „Брак“ и режисерката Блерта Зекири. Станува збор за косовски филм

2018-09-25T17:01:23+00:0025th септември 2018|Прес, Соопштенија|

МАСТЕР-КЛАСА СО РОЏЕР ДИКИНС: САКАМ ФИЛМОВИ ШТО СЕ ФОКУСИРААТ НА ЛИКОВИТЕ

24 септември, Битола - На денешната прес-конференција беше претставен тимот од филмот „Благородни лаги“, кој синоќа беше прикажан во чест на Клаудија Кардинале, добитничката на Специјалната Камера 300 за

2018-09-24T18:04:57+00:0024th септември 2018|Прес, Соопштенија|