Прес

/Прес

Во присуство на познати имиња од светската филмска уметност, на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ свечено му беше доделена наградата за исклучителен придонес за промоција на филмската уметност

Во присуство на познати имиња од светската кинематографија, на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ свечено му беше доделена Меѓународната награда за исклучителен придонес во промоцијата на филмската

2019-03-19T10:57:22+00:0018th март 2019|Соопштенија|

Фестивалот „Браќа Манаки“ добитник на меѓународната награда на ИМАГО за исклучителен придонес за филмската уметност

15 март, Белград – Утре во Белград, во присуство на светски познати имиња од филмската сцена, на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ свечено ќе му биде врачена

2019-03-15T18:52:26+00:0015th март 2019|Соопштенија|

Замина големиот актер Бруно Ганц

Специјалната награда „Златна камера 300“ за придонес во светската филмска уметност БРУНО ГАНЦ Постојат актери кои ве освојуваат со својата едноставна енергија во креирањето; со споредните, и навидум невидливи,

2019-02-20T17:55:31+00:0020th февруари 2019|Соопштенија|

Добитникот на Златна Камера 300 на 39. ИФФК “Браќа Манаки“, кинематограферот Хонг Кјонг –Пјо, деновиве ја доби статуетата на камерата во Сеул и ни напиша:

Добитникот на Златна Камера 300 на 39. ИФФК “Браќа Манаки“, кинематограферот Хонг Кјонг –Пјо, деновиве ја доби статуетата на камерата во Сеул и ни напиша: „Дознав дека ми е доделена

2018-12-06T12:03:55+00:006th декември 2018|Прес, Соопштенија|

Фестивалот „Браќа Манаки“ инспирација за нов балкански филмски фестивал

Словенечката секција на ИМАГО, по четвртата Регионална конференција на кинематограферите од Балканот што се одржа на 25 и 26 септември, 2018 година во рамки на 39. издание на ИФФК

2018-11-04T17:10:54+00:004th ноември 2018|Соопштенија|

Директорката на ИФФК „Брака Манаки“, Гена Теодосиевска и уметничкиот директор Благоја Куновски во две фестивалски жирија во ноември

Директорката Гена Теодосиевска кон крајот на ноември ќе биде член на Интернационалното главно 5-члено жири на Филмскиот фестивал во Братислава, Република Словачка, во чија компетиција се селектирани дебитантски или втор

2018-10-26T14:12:17+00:0026th октомври 2018|Прес, Соопштенија|

ЈУЖНОКОРЕЈСКИОТ КИНЕМАТОГРАФЕР КЈОНГ- ПЈО ХОНГ Е ДОБИТНИК НА ЗЛАТНА КАМЕРА 300 НА 39. ИФФК „БРАЌА МАНАКИ“

29 септември, Битола – И за крајот на 39. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера, вечерва, по црвениот килим дојдоа бројни филмски дејци, политичари, министри, членови на ДФРМ,

2018-09-30T01:00:35+00:0030th септември 2018|Прес, Соопштенија|

ФЕСТИВАЛОТ „БРАЌА МАНАКИ“ ЗАВРШУВА ВЕЧЕРВА СО СВЕЧЕНО ДОДЕЛУВАЊЕ НА НАГРАДИТЕ, ПРЕТСТАВЕНИ ФИЛМОВИТЕ „ДЕВОЈКА“ И „СКАУТ“ НА АЛЕКС ЦВЕТКОВ

29 септември, Битола – На последната прес-конференција на годинашново издание на „Браќа Манаки“, селекторот на главната програма во компетиција за „Златна камера 300“, Благоја Куновски-Доре го претстави филмот „Девојка“,

2018-09-29T14:06:45+00:0029th септември 2018|Прес, Соопштенија|

НА „БРАЌА МАНАКИ“ ПРЕТСТАВЕН ФРАНЦУСКИОТ КИНЕМАТОГРАФЕР ЕРИК ГОТЈЕ, АМБАСАДОРИТЕ НА ШВЕДСКА И ХОЛАНДИЈА ГОСТИ НА ФЕСТИВАЛОТ

28 септември, Битола - Ерик Готје, кинематографер од Франција, чиј филм „Пепелта е најчисто бело“ беше синоќа прикажан на „Браќа Манаки“ во конкуренција за „Златна камера 300“, денеска на

2018-09-28T16:09:41+00:0028th септември 2018|Прес, Соопштенија|

НА „БРАЌА МАНАКИ“ ПРЕТСТАВЕН ИЗРАЕЛСКИОТ КИНЕМАТОГРАФЕР БЕЈАЧ, СЕ ОДБЕЛЕЖУВА 100-ГОДИШНИНА ОД РАЃАЊЕТО НА БЕРГМАН

27 септември, Битола – Фестивалскиот ден на „Браќа Манаки“ започна со претставување на кинематограферот на филмот „Фокстрот“, Ѓора Бејач. Филмот е прикажан во конкуренција за наградата „Златна камера 300“.

2018-09-27T15:59:30+00:0027th септември 2018|Прес, Соопштенија|