Ликот Харви на децата им ги откриваше тајните на магичниот музеј

На вториот ден од Јуниор програмата на 40. ИФФК „Браќа Манаки“ децата имаа можност да ја проследат проекцијата на филмот „Харви и магичниот музеј“ на чешките режисери Ина Евланикова и

2019-09-17T15:37:56+02:0017th септември 2019|Дејли, Дејли новости|

Еуримаж ги презентираше новите критериуми на фондот за поддршка и развој на кинематографиите

16 септември, Битола – Еуримаж одржа презентацијата на новите критериуми за членките на овој европски фонд за поддршка и развој на кинематографиите од континентот. На почетокот на презентацијата директорката на

2019-09-16T19:13:07+02:0016th септември 2019|Дејли, Дејли новости|

Документарниот филм „Џезмен“ на Аљоша Симјановски имаше специјална проекција на фестивалот

16 септември, Битола – Специјалната проекција на филмот „Џезмен“ на Аљоша Симјановски беше предмет на денешниот разговор помеѓу авторот и Гена Теодосиевска, како селекторка на документарната програма. Тие разговараа за

2019-09-16T19:09:42+02:0016th септември 2019|Дејли, Дејли новости|

Кинематограферот Силван Хилман направил опсервирачка перспектива на градот Цирих

16 септември, Битола – Кинематограферот на филмот „Ним им е добро“, Силван Хилман од Швајцарија на средбата со новинарите рече дека се приклучил една година пред да почне снимањето.

-Режисерот сакаше

2019-09-16T19:07:12+02:0016th септември 2019|Дејли, Дејли новости|

Иван Мариновиќ и Сехад Цекиќ зборуваа за Филмскиот центар од Црна Гора и за филмот „Игла под прагот“

16 септември, Битола – Слаѓан Пенев, селекторот на програмата „Европски перспективи“ ги претстави авторите од Филмскиот центар од Црна Гора, Иван Мариновиќ и Сехад Цекиќ. Оваа година има 5 филма

2019-09-16T19:05:20+02:0016th септември 2019|Дејли, Дејли новости|

Со режисерката на филмот заедно трагавме по есенцијата на емоцијата, рече Вал

16 септември, Битола – Со кинематограферката на филмот „Момчето со карирана кошула“, Катерина Вал, разговараше селекторот Даријан Пејовски.

-Имавме блиска соработка со режисерката. Работата беше чувствителна бидејќи работевме со деца во

2019-09-16T19:12:32+02:0016th септември 2019|Дејли, Дејли новости|

Во одлуката за наградите жирито ќе даде сѐ од себе да се препознае квалитетот на добрата слика во најдобрите филмови

16 септември, Битола – Главното жири кое ќе одлучува за добитниците на наградите Златна, Сребрена и Бронзена камера 300 годинава е во состав: Ед Лакман (претседател), Калојан Божилов, Доминик Велински,

2019-09-16T18:58:34+02:0016th септември 2019|Дејли, Дејли новости|

Познатиот режисер Фатих Акин пристигна во Битола

16 септември, Битола –  Попладнево во Битола пристигна специјалниот гостин на 40. ИФФК „Браќа Манаки“, светски познатиот режисер Фатих Акин.

Го пречека директорката Гена Теодосиевска и му посака топло добредојде на

2019-09-16T15:54:27+02:0016th септември 2019|Дејли, Дејли новости|

Почна детската програма на 40. ИФФК „Браќа Манаки“

На Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ и оваа година има сегмент посветен на најмладата публика во рамките на Јуниор програмата.

На првиот ден децата имаа можност да ја проследат

2019-09-16T14:40:13+02:0016th септември 2019|Дејли, Дејли новости|

Македонската Кинотека прикажа филмови од браќата Манаки во битолската „Магаза“

Со проекција на првите филмови на Балканот снимени од браќата Манаки, како први балкански кинематографери, почна програмата на Кинотеката на Северна Македонија на 40. ИФФК „Браќа Манаки“. Прикажаниот филмски материјал

2019-09-16T13:29:02+02:0016th септември 2019|Дејли, Дејли новости|