ГЕНА ТЕОДОСИЕВСКА: ТРОГНАТА СУМ ОД СИТЕ ВИЗУЕЛНИ СЕНЗАЦИИ КОИ ПРОСТРУИЈА ВО НАС И НИЗ НАС ЗА ВРЕМЕ НА ФЕСТИВАЛОТ

29 септември, Битола – Во изминатите осум фестивалски дена во Битола се прикажаа повеќе од 95 филмски наслови сместени во 14 програми, мастер класови на Роџер Дикинс и Клаудија Кардинале,

2018-09-30T00:58:19+02:0030th септември 2018|Дејли новости (2018)|

ВЕЧЕР НА НАГРАДИ НА 39. ИФФК „БРАЌА МАНАКИ“

29 септември, Битола – Креацијата на кинематограферите на 39. ИФФК „Браќа Манаки“ ја вреднуваа: Олимпија Митилинеу, Рајнер Клаусман, Матијас Тролструп, Ребека Фајад Палуд и Ѓорче Ставрески.

-Почестени сме што присуствуваме на

2018-09-30T00:57:02+02:0030th септември 2018|Дејли новости (2018)|

ВО СНИМАЊЕТО НА „СКАУТ“ СЕ ВКЛУЧИЛО ЦЕЛОТО СЕМЕЈСТВО ЦВЕТКОВ

29 септември, Битола – На затворањето на 39. ИФФК „Браќа Манаки“, ќе биде прикажан краткометражниот игран филм „Скаут“ на режисерот Алек Цветков, кој е син на Рок Цветков познатиот каскадер

2018-09-29T14:06:09+02:0029th септември 2018|Дејли новости (2018)|

„ДЕВОЈКА“ Е ХРАБАР БИЛИНГВАЛЕН ФИЛМ ЗА ТРАНСРОДОВА СИТУАЦИЈА

29 септември, Битола – На последната прес-конференција на годинашново издание на „Браќа Манаки“, селекторот на главната програма во компетиција за „Златна камера 300“, Благоја Куновски-Доре го претстави филмот „Девојка“, белгиско-холандска

2018-09-29T14:03:49+02:0029th септември 2018|Дејли новости (2018)|

„НЕВИДЛИВИТЕ“ НА „БРАЌА МАНАКИ“: МАЛА АРМИЈА НА ТЕХНИЧКИ ПРОФЕСИОНАЛЦИ

Секој поголем фестивал или манифестација има своја „мала армија“ од професионалци кои се грижат за техничката поддршка. Обично тие се „невидливи“ за фестивалските гости и посетители. Парадоксално но вистинито, се

2018-09-29T12:53:44+02:0029th септември 2018|Дејли новости (2018)|

ОЛИМПИЈА МИТИЛИНЕУ, КИНЕМАТОГРАФЕРКА И ПРЕТСЕДАТЕЛКА НА ЖИРИТО: СЕКОГАШ ИМА ИЗГОВОР ЗОШТО НЕМА МНОГУ ЖЕНИ ВО ОВАА МАШКА ПРОФЕСИЈА!

Грчката кинематограферка Олимпија Митилинеу досега снимила дваесеттина долгометражни и кратки играни и документарни филмови, музички спотови, телевизиски и корпоративни реклами, како и видео-арт дела.

Најпознат наслов во нејзината филмографија сигурно е

2018-09-28T16:20:07+02:0028th септември 2018|Дејли новости (2018)|

ВО БИТОЛА СЕ ПОДГОТВУВА СВЕЧЕНОТО ДОДЕЛУВАЊЕ НА НАГРАДИТЕ СО КОЕ ЌЕ БИДЕ ЗАТВОРЕНО 39. ИФФК “БРАЌА МАНАКИ”

28 септември, Битола – Завршуваат подготовките на утрешното свечено затворање на 39. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. По перформансот во изведба на актерката Јелена Јованова, меѓународното

2018-09-28T16:07:15+02:0028th септември 2018|Дејли новости (2018)|

СО ДОКУМЕНТАРЕЦОТ „ИДНИНАТА Е НАША“ МЛАДИТЕ ФИЛМАЏИИ ПОКАЖАА ЧИЈА Е ИДНИНАТА

28 септември, Битола – Марија Џиџева, селектор на документарната програма, денеска го претстави филмот „Иднината е наша“ на режисерот Андреј Георгиев, кинематографер е Дарио Секуловски, а дел од екипата е

2018-09-28T15:35:33+02:0028th септември 2018|Дејли новости (2018)|

ФРАНЦУСКИОТ КИНЕМАТОГРАФЕР ЕРИК ГОТЈЕ ГИ ОТКРИ СВОИТЕ ИСКУСТВА СО СНИМАЊЕ ФИЛМ ВО КИНА

28 септември, Битола – Ерик Готје, кинематографер од Франција, чиј филм „Пепелта е најчисто бело“ беше синоќа прикажан на „Браќа Манаки“ во конкуренција за „Златна камера 300“, денеска на средба

2018-09-28T15:34:25+02:0028th септември 2018|Дејли новости (2018)|

АМБАСАДОРИТЕ НА ШВЕДСКА И НА ХОЛАНДИЈА БЕА ГОСТИ НА ФЕСТИВАЛОТ

28 септември, Битола – Синоќа во рамките на фестивалската програма, беше прикажан филмот „Персона“ во режија на Ингмар Бергман, како дел од обележувањето на 100-годишнината од раѓањето на легендарниот шведски

2018-09-28T15:33:23+02:0028th септември 2018|Дејли новости (2018)|