Фестивалот „Браќа Манаки“ инспирација за нов балкански филмски фестивал

Словенечката секција на ИМАГО, по четвртата Регионална конференција на кинематограферите од Балканот што се одржа на 25 и 26 септември, 2018 година во рамки на 39. издание на

2019-08-20T23:45:21+02:004th ноември 2018|Соопштенија (2017)|

38. издание на „Браќа Манаки“ низ бројки

2 октомвири, Скопје – Со задоволство ве известуваме дека по успешното завршување на 38.издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа од 23 до

2019-08-20T23:45:21+02:002nd октомври 2017|Соопштенија (2017)|

Унгарецот Марсел Рев е добитник на Златната Камера 300 на фестивалот „Браќа Манаки“

30 септември, Битола – 38. издание на фестивалот на филмската камера „Браќа Манаки“ вечерва заврши со свеченото доделување на наградите. Покрај истакнатите светски кинематографери и верната битолска публика

2019-08-20T23:45:21+02:0030th септември 2017|Соопштенија (2017)|

Претставен кинематограферот Алексеј Родиoнов и екипата на филмот „Кога денот немаше име“

30 септември, Битола – Со задоволство ве известуваме дека гости на прес-конференцијата на последниот фестивалски ден на 38. „Браќа Манаки“ беа кинематограферот на филмот „Забавата“ во режија на

2019-08-20T23:45:21+02:0030th септември 2017|Соопштенија (2017)|

Европската кинематограферска ѕвезда Ањес Годар претставена на фестивалот „Браќа Манаки“

29 септември, Битола – Со задоволство ве известуваме дека фестивалот „Браќа Манаки“ денеска беше домаќин на врвни кинематографери од Русија, Унгарија, како и француската кинематографска ѕвезда Ањес Годар.

2019-08-20T23:45:21+02:0029th септември 2017|Соопштенија (2017)|

Од Австрија до Италија и Унгарија – кинематографери од повеќе земји денеска се претставија на „Браќа Манаки“

28 септември, Битола – Кинематографери, продуценти и актери од Австрија, Италија и Унгарија, говореа за своите филмови кои публиката имаше можност да ги погледне како дел од програмата

2019-08-20T23:45:21+02:0028th септември 2017|Соопштенија (2017)|

Инспиративни филмски приказни на „Браќа Манаки“ од Африка до Бугарија

27 септември, Битола – Филмовите „Фелисите“, од главната компетиција за награди, снимен во Африка и „Ѕверот е се’ уште жив“ од документарната програма, денеска поттикнаа интересни дискусии со

2019-08-20T23:45:21+02:0027th септември 2017|Соопштенија (2017)|

Филмаџиите на Браќа Манаки: Имаме одговорност да апелираме за важните теми во општеството

26 септември, Битола – Четвртиот фестивалски ден на „Браќа Манаки“ поминува во знакот на големите кинематограферски имиња. Мастер класа со Кристијан Бергер во соработка со „Првите филмови на

2019-08-20T23:45:21+02:0026th септември 2017|Соопштенија (2017)|

Браќа Манаки: Богат фестивалски ден

25.септември, Битола –  Со задоволство ве известуваме дека денешниот ден на фестивалот Браќа Манаки понуди изобилство на содржини и програма. Во големата сала на Центарот за култура започна

2019-08-20T23:45:21+02:0025th септември 2017|Соопштенија (2017)|