Кинематографери со силна визуелна енергија и исклучителна креативност ги добија наградите на „Браќа Манаки“

Во официјалната компетиција за наградите Златна, Сребрена и Бронзена „Камера 300“ оваа година се натпреваруваа 13 кинематографери. Жирито во состав Пол Рене Ростад, претседател, и членовите Лука Коасин,

2018-07-01T14:15:06+02:0030th септември 2017|Дејли новости (2017)|

Министерот Роберт Алаѓозовски му ја врачи наградата на режисерот Милчо Манчевски

Министерот за култура, Роберт Алаѓозовски му ја врачи Специјалната „Златна Камера 300“ за особен придонес во светската филмска уметност на режисерот Милчо Манчевски, истакнувајќи дека му ја предава

2018-07-01T14:15:06+02:0030th септември 2017|Дејли новости (2017)|

Прикажувањето на грдотијата на животот на овој свет е главниот тематски интерес во филмот „Кога денот немаше име“

Филмот „Кога денот немаше име“ во режија на Теона Стругар Митевска и Ањес Годар зад камерата, ги обработува, како што рече продуцентката Лабина Митевска, проблемите на младата генерација

2018-07-01T14:15:06+02:0030th септември 2017|Дејли новости (2017)|

Рускиот кинематографер Алексеј Родионов одлично се вклопил во работата со британска филмска екипа

Филмот „Забавата“ во режија на Сали Потер е британска комедија снимена од страна на рускиот кинематографер Алексеј Родионов. Филмот е црно бел, но постои и снимка во боја,

2018-07-01T14:15:06+02:0030th септември 2017|Дејли новости (2017)|

По повод 65 години од првиот македонски филм „Фросина“ – Доделени и преостаните шест дијаманти од Божиновски, за дијамантите на кинематографијата

На јубилејниот коктел по повод 65 години од првиот македонски филм „Фросина“, „Божиновски часовници и накит“ ги додели и преостанатите шест дијаманти, како дел од проектот „Седум дијаманти

2018-07-01T14:15:06+02:0030th септември 2017|Дејли новости (2017)|

Грациела Билдесхајм, независна филмска продуцентка и консултантка: Младите продуценти од Македонија и регинот имааат голем потенцијал

Грациела Билдесхајм е продуцентка која повеќе од 25 години е вклучена во креативниот развој и финансиското обликување на играни и документарни филмови. Основач е на неколку иницијативи за

2018-07-01T14:15:06+02:0030th септември 2017|Дејли новости (2017)|

Мастерклас на филмскиот режисер Милчо Манчевски

Најславниот македонски филмски режисер Милчо Манчевски, добитник на Специјалната награда „Златна камера 300“ за особен придонес во светската филмска уметност на 38. ИФФК „Браќа Манаки“, одржа мастерклас пред

2018-07-01T14:15:06+02:0030th септември 2017|Дејли новости (2017)|