About Stefan Bozhinovski

This author has not yet filled in any details.
So far Stefan Bozhinovski has created 111 blog entries.

Мастер-клас со Јоргос Арванитис: Кога си млад и ентузијаст, ги преземаш ризиците

19 септември, Битола – Филмските професионалци и гостите на ИФФК „Браќа Манаки“ ја имаа посебната чест да присуствуваат на мастер-клас со Јоргос Арванитис, грчки кинематографер со култен статус во Европа

2019-09-19T19:27:07+02:0019th септември 2019|Дејли, Дејли новости|

Лауреатот на „Златна камера 300“ за животно дело, Јоргос Арванитис пристигна во Битола

Вториот лауреaт на 40-тото јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера, Јоргос Арванитис, пристигна во Битола.

Јоргос Арванитис, еден од најважните европски кинематографери на сите времиња, чија работа ги обликувала

2019-09-19T09:59:56+02:0019th септември 2019|Дејли, Дејли новости|

Славниот Фатих Акин гостин на „Браќа Манаки“

17 септември, Битола – Денешниот фестивалскиот ден на „Браќа Манаки“ поминува во знакот на средбата со славниот режисер Фатих Акин и неговиот кинематографер Рајнер Клаусман. Пред специјалната проекција на неговиот

2019-09-18T20:53:09+02:0017th септември 2019|Прес, Соопштенија|

Познатиот режисер Фатих Акин пристигна во Битола

16 септември, Битола –  Попладнево во Битола пристигна специјалниот гостин на 40. ИФФК „Браќа Манаки“, светски познатиот режисер Фатих Акин.

Го пречека директорката Гена Теодосиевска и му посака топло добредојде на

2019-09-16T15:54:27+02:0016th септември 2019|Дејли, Дејли новости|

40. ИФФК „Браќа Манаки“ отворен со доделување на Златна камера 300 на Едвард Лакман и „Голема ѕвезда на македонскиот филм“ на Љупчо Константинов

14 септември, Битола – Битола започна да дише со фестивалот „Браќа Манаки“. На црвениот килим пред Центарот за култура поминаа бројни странски и домашни филмски работници, режисери, кинематографери, членови на

2019-09-15T01:38:26+02:0015th септември 2019|Прес, Соопштенија|