About Damjana Ivanovska

This author has not yet filled in any details.
So far Damjana Ivanovska has created 320 blog entries.

Успешно гостување на ИФФК „Браќа Манаки“ на „Бич филм фестивал“ во Охрид

Три краткометражни македонски филмови од минатогодишните селекции на ИФФК „Браќа Манаки“ беа прикажани на 19 јули, на вториот фестивалски ден од „Бич филм фестивал“ што се одржа од 18-21 јули

2019-07-22T21:50:35+02:0022nd јули 2019|Дејли новости|

ЈОРГОС АРВАНИТИС ЛАУРЕАТОТ НА НАГРАДАТА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО „ЗЛАТНА КАМЕРА 300“ НА 40-то ИЗДАНИЕ НА ИНТЕРНАЦИОНАЛНИОТ ФЕСТИВАЛ НА ФИЛМСКАТА КАМЕРА „БРАЌА МАНАКИ“

10 јули, Скопје – На денешната трета прес конференција посветена на јубилејното издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаkи“ директорката на Фестивалот, Гена Теоосиевска го објави вториот лауреат

2019-07-12T13:30:07+02:0010th јули 2019|Прес, Соопштенија|

ЗБОГУМ ПРОФЕСОРЕ! IN MEMORIAM: СТЕФАН СИДОВСКИ – СИДО (1946-2019)

Замина легендата на аматерскиот филм во Македонија и еден од најомилените професори по филозофија и филм, Стефан Сидовски. За неговите ученици, почитувачи и пријатели, едноставно – Сидо.

Кога ќе кажете Сидо,

2019-07-12T13:25:26+02:007th јули 2019|Прес, Соопштенија|

Замина прекрасниот, кроток и решителен Пјер Лом

На 89 годишна возраст  почина големиот француски и светски кинематографер Пјер Лом (Pierre Lhomme), кој беше лауреат на Златна камера 300 за животно дело 38. издание на Интернационалниот фестивал на

2019-07-12T13:29:08+02:005th јули 2019|Прес, Соопштенија|

ДОБИТНИК НА ЗЛАТНАТА КАМЕРА 300 ЗА ЖИВОТЕН ОПУС НА ЈУБИЛЕЈНОТО 40 ИЗДАНИЕ НА ФЕСТИВАЛОТ БРАЌА МАНАКИ Е ВОДЕЧКИОТ АМЕРИКАНСКИ И СВЕТСКИ КИНЕМАТОГРАФЕР: Едвард/Ед ЛАКМАН-Edward/Ed LACHMAN, ASC

-Роден на 31 Март, 1948 во Мористаун/Morristown  , Њу Џерси/New Jersey   , САД

-Студирал на Универзитетот во Харвард (ВА, 1965), потоа продолжил со школувањето на Универзитетот во Тур/Tours, Франција, а во

2019-06-05T22:19:42+02:005th јуни 2019|Прес, Соопштенија|

ЕД ЛАКМАН Е ДОБИТНИК НА ЗЛАТНА КАМЕРА 300 ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА 40-ИЗДАНИЕ НА ИФФК „БРАЌА МАНАКИ“

5 јуни, Скопје – На денешната прес конференција беше објавено дека американскиот кинематографер Ед Лакман е првиот лауреат на Златна камера 300 за животно дело на 40 –тото издание на

2019-06-05T22:16:42+02:005th јуни 2019|Прес, Соопштенија|

Повик за македонски продукции

Почитувани продукции,

Ве известуваме дека има отворен повик за учество-селекција во програмата „Мак Поинт“ на престојното 40. издание на ИФФК „Браќа Манаки“.
Станува збор за програма во која се селектрани солидни остварувања

2019-05-30T17:45:41+02:0030th мај 2019|Прес, Соопштенија|

Првите 40 години на ИФФК „Браќа Манаки“

На денешен ден, 23 април 1979 година се одржаа првите Денови на филмската камера „МИЛТОН МАНАКИ“.
Одржувањето на оваа врвна филмска манифестација во Битола, денес е бренд на градот и Републиката

2019-04-23T16:44:42+02:0023rd април 2019|Прес, Соопштенија|