damjana

/Damjana Ivanovska

About Damjana Ivanovska

This author has not yet filled in any details.
So far Damjana Ivanovska has created 263 blog entries.

МИЛИЦА СТОЈАНОВА Е ЛАУРЕАТКА НА НАГРАДАТА „ГОЛЕМА ЅВЕЗДА“ ШТО ЈА ДОДЕЛУВА ДРУШТВОТО НА ФИЛМСКИТЕ ПРОФЕСИОНАЛЦИ НА МАКЕДОНИЈА

12 септември, Скопје – Во ЕУ Инфо центарот денеска се одржа третата прес-конференција посветена на 39. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ на која беше објавена лауретката

2018-09-17T20:38:12+00:0012th септември 2018|Прес, Соопштенија|

КЛАУДИЈА КАРДИНАЛЕ ЛАУРЕАТ НА СПЕЦИЈАЛНАTA ЗЛАТНА КАМЕРА 300 ЗА ОСОБЕН ПРИДОНЕС ВО СВЕТСКАТА ФИЛМСКА УМЕТНОСТ

Италијанската и светска актерка, филмска дива, легендарната КЛАУДИЈА КАРДИНАЛЕ е лауреат на Специјалната Златна камера 300 за особен придонес во светската филмска уметност на 39. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“

2018-09-11T11:46:38+00:0023rd август 2018|Прес, Соопштенија|

Oбјавено е името на лауреатот на Специјалната Златна камера 300 за особен придонес во светската филмска уметност

23 август, Битола – На втората прес конференција посветена на 39. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, која се одржа денеска во Центарот за култура во

2018-08-24T15:25:15+00:0023rd август 2018|Прес, Соопштенија|

Roger DEAKINS, BSC/ASC ЛАУРЕАТ НА НАГРАДАТА „ЗЛАТНА КАМЕРА 300“ ЗА ЖИВОТЕН ОПУС

ЛАУРЕАТ НА НАГРАДАТА „ЗЛАТНА КАМЕРА 300“ ЗА ЖИВОТЕН ОПУС НА 39 ИФФК БРАЌА МАНАКИ Е  АНГЛИЧАНЕЦОТ РОЏЕР ДИКИНС/ROGER DEAKINS,BSC/ASC Роџер ДИКИНС е роден на 24 Мај, 1949, во градчето

2018-08-16T15:45:12+00:0016th август 2018|Прес, Соопштенија|

Roger DEAKINS, BSC/ASC – ЛАУРЕАТ НА “ЗЛАТНАТА КАМЕРА 300 ЗА ЖИВОТЕН ОПУС”

ЛАУРЕАТ НА “ЗЛАТНАТА КАМЕРА 300 ЗАЖИВОТЕНОПУС”, НА 39 ИФФК БРАЌА МАНАКИЕ АНГЛИЧАНЕЦОТ, РОЏЕР ДИКИНС/ROGER DEAKINS,BSC/ASC Роџер ДИКИНС е роден на 24 Мај, 1949, во градчето Торквеј, Девон, Англија/Обединето Кралство.

2018-07-01T15:02:10+00:0029th јуни 2018|Соопштенија|

ОСКАРОВЕЦОТ РОЏЕР ДИКИНС Е ЛАУРЕАТ НА ЗЛАТНА КАМЕРА 300 ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО НА 39. ИФФК „БРАЌА МАНАКИ“

28 јуни, Скопје – Денеска се одржа првата прес-конференција посветена на 39-тото издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, на која директорката на Фестивалот, Гена Теодосиевска, најави

2018-07-01T15:02:36+00:0029th јуни 2018|Соопштенија|

Во 78 година од животот си замина Мајсторот на светлината, еден и едниствен, Роби Милер

Во 78 година од животот си замина Мајсторот на светлината, еден и едниствен, Роби Милер. Оној без кој светската кинематографија не би имала смисла.. Го запознавме кога ни дојде

2018-07-05T15:15:40+00:0028th јуни 2018|Прес, Соопштенија|

Гена Теодосиевска е нова директорка на „Браќа Манаки“, Игор Иванов Изи е избран за претседател на ДФРМ

Режисерот и сценарист Игор Иванов – Изи е избран за претседател на Друштвото на филмски работници на Македонија, а филмската критичарка и досегашен уметнички директор, Гена Теодосиевска за нова

2018-07-01T15:03:05+00:004th април 2018|Соопштенија|

38. издание на „Браќа Манаки“ низ бројки

2 октомвири, Скопје – Со задоволство ве известуваме дека по успешното завршување на 38.издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, кој се одржа од 23 до 30

2018-07-01T14:59:52+00:002nd октомври 2017|Соопштенија (2017)|