Loading Events
This event has passed.

 

                      DAILY PRESS INFO 29/09/17

International Cinematographers’ Film Festival “Manaki Brothers” Интернационален фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“

 

Complete program for the September 29th (Friday)

Целосна програма за ден 29.09.17 (петок)

 

10:00

Festival Center – Bitola Theatre/ Фестивалски центар – театар Битола

Press/ Прес-конференција

 

Guests from the Official Program/Гости од Главна програма:

HOW VICTOR “GARLIC” TOOK ALEKSEY “THE STUD” TO THE NURSING HOME/КАКО ВИКТОР „ЛУКЧЕТО“ ГО ОДНЕСЕ АЛЕКСЕЈ „КОЊОТ“ ВО ЦЕНТАРОТ ЗА ИНВАЛИДИ

Cinematographer/Кинематографер: Danail FOMICHEV

Moderator/Модератор: Stojan Sinadinov

WHEN THE DAY HAD NO NAME/ДЕНОТ КОЈ НЕМАШЕ ИМЕ

LET THE SUNSHINE IN/НЕКА ВЛЕЗЕ СОНЦЕТО

Cinematographer/Кинематографер: Agnes GODARD

 

Moderator/Модератор: Ivo Baru

 

ON BODY AND SOUL/ЗА ТЕЛО И ДУША

 

Cinematographer/Кинематографер: Mate HERBAI

 

Moderator/Модератор: Toni Dimkov

 

 

Book Promotion/ Промоција на монографија

 

MANAKI-A STORY IN PHOTOS/МАНАКИ-ПРИКАЗНА ВО СЛИКИ

 

Guests/Гости:

 

Еditor/Приредувач: Robert JANKULOSKI

 

Film critic/Филмски критичар: Igor STARDELOV

 

Moderator/Модератор: Gena Teodosievska

 

 

12:00 SMALL HALL – Cultural Center Bitola / МАЛА САЛА – Центар за култура Битола

Master class with the recipient of the Special Golden Camera 300, Mr. Milcho Manchevski/ Масатер класа со добитникот на Специјална Златна Камера 300, Милчо Манчевски

 

13:00 BIG HALL – Cultural Center Bitola/ГОЛЕМА САЛА – Центар за култура Битола

“Short matters”, EFA selection

SMALL TALK 21’

EDMOND 9’

THE GOODBYE 15’

WE ALL LOVE THE SEA SHORE 17’

SHOOTING STAR 28’

9 DAYS – FROM MY WINDOW IN ALEPPO 13’

LIMBO 30’

IN THE DISTANCE 7’

(140min)

 

14:00 SMALL HALL – Cultural Center Bitola / МАЛА САЛА – Центар за култура Битола

In honour of Milcho Manchevski/ Во чест на Милчо Манчевски

DUST/ПРАШИНА 127’ MKD

 

 

15:40 BIG HALL – Cultural Center Bitola/ГОЛЕМА САЛА – Центар за култура Битола

THE GIANT/ЏИНОТ 88’ SWE, Eur.

Dir/Реж: Johannes Nyholm

 

17:30 BIG HALL – Cultural Center Bitola/ГОЛЕМА САЛА – Центар за култура Битола

Focus Austria

GOODNIGHT MOMMY/ДОБРА НОЌ МАМА 100’

Dir/Реж: Veronika Franz & Severin Fiala

 

18:00 SMALL HALL – Cultural Center Bitola / МАЛА САЛА – Центар за култура Битола

WHO WE WERE/КОИ БЕВМЕ 81’ Focus Denmark

Dir/Реж: Sine Skibshold

 

19:30 BIG HALL – Cultural Center Bitola/ГОЛЕМА САЛА – Центар за култура Битола

WHEN THE DAY HAD NO NAME/ДЕНОТ КОЈ НЕМАШЕ ИМЕ 84’ Comp. Camera 300

Dir/Реж: Teona Strugar Mitevska

Cin/Кин: Agnes Godard

 

20:00 SMALL HALL – Cultural Center Bitola / МАЛА САЛА – Центар за култура Битола

In honour of the first Macedonian film

FROSINA/ФРОСИНА 79’

Dir/Реж: Voislav Nanovic

 

21:30 BIG HALL – Cultural Center Bitola/ГОЛЕМА САЛА – Центар за култура Битола

THE PARTY/ЗАБАВАТА 71’ UK Comp. Camera 300

Dir/Реж: Sally Potter

Cin/Кин: Alexey Rodionov

 

23:30 BIG HALL – Cultural Center Bitola/ГОЛЕМА САЛА – Центар за култура Битола

THE RETURN/ВРАЌАЊЕТО 90’ SRB Eur.

Dir/Рeж: Predrag Jaksic