Loading Events
This event has passed.

DAILY PRESS INFO 27/09/17

International Cinematographers’ Film Festival “Manaki Brothers” Интернационален фестивал на филмската камера „Браќа Манаки “

 

Complete program for the September 27th (Wednesday)

Целосна програма за ден 27.09.17 (среда)

 

10:00

Festival Center – Bitola Theatre/ Фестивалски центар – театар Битола

Press/ Прес-конференција

 

Guests from the Official Program/Гости од Главна програма:

FELICITE/ФЕЛИСИТЕ

 

Cinematographer/Кинематографер: Celine BOZON

 

Moderator/Модератор: Aleksandra Bubevska

 

 

Guests from Country in focus- Denmark /Гости од Земја во фокус – Данска:

 

Jesper ANDERSON Danish Film Institut/ Институт за филм Данска

 

Moderator/Модератор: Gena Teodosievska

 

 

Guests from Doucumentary Program/Гости од Документарна програма

 

THE BEAST IS STILL ALIVE/ ЅВЕРОТ Е СЕ УШТЕ ЖИВ

 

Director/ Режисер: Mina MILEVA, Vesela KAZAKOVA

 

Moderator/Модератор: Gena Teodosievska

 

 

 

10:00 BIG HALL – Cultural Center Bitola/ГОЛЕМА САЛА – Центар за култура Битола

Детска програма/Jr Manaki sweets

ANTBOY:REVENGE OF THE RED FURY/МРАВОМОМЧЕ:ОДМАЗДАТА НА ЦРВЕНАТА ФУРИЈА 87’ DEN

Dir/Реж: Ask Hasselbalch

 

12:00 SMALL HALL – Cultural Center Bitola / МАЛА САЛА – Центар за култура Битола

Master class by Ms. Maria Djurkovic (In collaboration with First Films First)

Мастер класа со Марија Ѓурковиќ, (Восоработка со првите филмови први)

 

14:00 SMALL HALL – Cultural Center Bitola / МАЛА САЛА – Центар за култура Битола

In honour of Milcho Manchevski/Во чест на Милчо Манчевски

MOTHERS/МАЈКИ 123’ MKD

 

15:00 BIG HALL – Cultural Center Bitola/ГОЛЕМА САЛА – Центар за култура Битола

LADY MACBETH/ЛЕЈДИ МАГБЕТ 89’ UK, Eur.

Dir/Реж: William Oldroyd

 

16:30 SMALL HALL – Cultural Center Bitola / МАЛА САЛА – Центар за култура Битола

Student program and debate/Студентска програма и дебата

 

17:00 BIG HALL – Cultural Center Bitola/ГОЛЕМА САЛА – Центар за култура Битола

Short film comp.

THEY COME FROM THE CENTER OF THE WORLD 16’

GENTLE NIGHT 15’

AMBI 19’

LOOK AT HER 18’

IRON STORY 16’

(84min)

 

18:00 SMALL HALL – Cultural Center Bitola / МАЛА САЛА – Центар за култура Битола

HIDDEN RESERVES/СКРИЕНИ РЕЗЕРВИ 96’ Focus- Austria

Dir: Valentin Hitz

 

19:30 BIG HALL – Cultural Center Bitola/ГОЛЕМА САЛА – Центар за култура Битола

JUPITER’S MOON/МЕСЕЧИНАТА НА ЈУПИТЕР 123’ HUN, Comp. Camera 300

Dir/Реж: Kornel Munkruczo

Cin/Кин: Marcell Rev

 

20:00 SMALL HALL – Cultural Center Bitola / МАЛА САЛА – Центар за култура Битола

Mak Point

TIMELESS 3’

SEITENANSICHT 3’

DOLORES 14’

THE SUN OF THE TSAR’S TOWERS 12’

WORD 29’

RECYCLERS 10’

THE ARTERIES OF THE OLD BITOLA BAZAAR 33’

 

22:00 BIG HALL – Cultural Center Bitola/ГОЛЕМА САЛА – Центар за култура Битола

Case study/Студија на случај

THE MAN IN THE MOVIE CAMERA/Човекот во камерата 40’ ITA/MKD

Dir: Michele de Angelis

Cin: Ezio Gamba

 

22:00 SMALL HALL – Cultural Center Bitola / МАЛА САЛА – Центар за култура Битола

THE TRIAL: THE STATE OF RUSSIA VS OLEG SENTSOV/СУДЕЊЕТО:ДРЖАВАТА РУСИЈА ПРОТИВ ОЛЕГ СЕНЦОВ 70’ EST, Doc.

Dir: Askold Kurov

 

22:50 BIG HALL – Cultural Center Bitola/ГОЛЕМА САЛА – Центар за култура Битола

ON THE BEACH AT NIGHT ALONE/НА ПЛАЖА НОЌЕ САМА 101’ KOR Comp.Camera300

Dir: Hong Sangsoo

Cin: Kim Hyngkoo & Park Hongyeol