Home 2017-09-21T09:56:24+00:00

MANAKI DAILY


 


PARTNERS


 


SUPPORTERSSPONSORSMEDIA SPONSORS


Широк сокак мириса на филм. Утре Битола ќе блесне во сјајот на ИФФК „Браќа Манаки“. Црвениот килим пред Домот на културата е само увертира во седумте фестивалски денови кои ќе бидат исполнети со возбудливи филмски остварувања на мајсторите на кинематографијата. ... See MoreSee Less

View on Facebook

Со особено задоволство Ве известуваме дека големиот француски кинематографер ПЈЕР ЛОМ/ PIERRE LHOMME, лауреат на Златна камера 300 за животно дело на годинешното 38. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, пристигна во Македонија, заедно со својата сопруга Рене.

Тој денеска, по краток престој во Скопје ќе замине во Битола, каде на свеченото отварање на фестивалот ќе му биде врачена наградата.

Иако на возрасни години (1930), легендарниот кинематографер веднаш ја прифати поканата на директорот на фестивалот, Благоја Куновски Доре, да дојде во Македонија и да ја запознае земјата и фестивалот кој ја слави работата на кинематограферите.

Пјер Лом и неговата сопруга Рене пристигнаа во Скопје во раните утрински часови, по краткиот одмор ќе заминат во Битола. Добро расположени и возбудени со нетрпение чекаат да ја запознаат земјата што на Лом му ја додели високата почест за неговат исклучителна кариера.

„Среќен сум што дојдов во Македонија секогаш е добро кога ќе се посети нова земја“, рече Лом веднаш по пристигнувањето на скопскиот аеродром. Со неговата сопруга се информирале за Македонија на интернет и најмногу сакаат да ја видат Битола. #ManakiBrothers2017 #touchBitola
... See MoreSee Less

View on Facebook

#ManakiBrothers2017 #TouchBitola ... See MoreSee Less

View on Facebook

#ManakiBrothers2017 #touchBitola #Effectiva ... See MoreSee Less

View on Facebook

International Cinematographers' Film Festival MANAKI BROTHERS updated their cover photo. ... See MoreSee Less

View on Facebook